U dostavi je oko pet tona hrane i lijekova za izgladnjelu djecu. UN je najavio da će poslati zalihe i u glavni grad Mogadishu koji kontroliše međunarodno priznata prelazna vlada.
Al-Shabab je zabranu ulaska uveo 2010. godine, ali nakon što je Afrički rog pogodila najveća suša u zadnjih 60 godina, prije 10 dana su odlučili dozvoliti ulazak pomoći.
Iz UNICEF-a kažu da na Afričkom rogu pomoć treba oko 11 miliona ljudi. Oko 500.000 somalske djece je u životnoj opasnosti zbog uslova u kojima žive i koje bi mogle ostaviti trajne posljedice na njihov fizički i mentalni razvoj. Djeca su gladna i sve teže bolesna, prenosi 24sata.
Glad u istočnoj Africi Amerika je opisala kao jednu od najgorih kriza u nekoliko decenija. U potrazi za spasom svaki dan u izbjegličke kampove u Keniji i Etiopiji dolazi oko 3.000 ljudi. Zbog suše već nekoliko sezona u Somaliji nije pala kiša te je pomrla stoka, a usjevi su propali. Majke sa malom djecom, koju često zbog bolesti nose na leđima, i do 20 dana znaju hodati da bi došli do kampa, pojeli nešto i primili lijekove koje u svom mjestu nisu mogli dobiti zbog zabrane islamističke grupe. U kenijskom kampu Dadaab trenutno je oko 440.000 izbjeglica. I u susjednim zemljama je stanje teško, ali najgore je pogođena Somalija.
Papa Benedikt XVI. rekao je u nedjelju da je duboko zabrinut zbog humanitarne katastrofe Afričkog roga. Pozvao je sve ljude dobre volje da podrže i budu solidarni sa stradalim stanovništvom.
Amerika je najavila u Afriku poslati pomoć od pet miliona dolara te su obećali naknadno donirati još novca, dok je Njemačka izdvojila sedam miliona dolara, javlja Al Jazeera.
(24sata.info)