19:45
Toma Fila rekao u Debati B92 da neće odugovlačiti postupak izručenja žalbom, u četvrtak i petak Goran Hadžić će moći da vidi porodicu, a put u Hag od subote.
On je rekao da je tok hapšenja bio korektan, “Hadžić nije čak ni pokisao”.
“Pitanje žalbe je egzibicionizam, nećemo se time služiti, jasno je da je u pitanju Hadžić i da je uhapšen”, rekao je Fila.
“Imamo obećanje sudije da će Hadžić prvo vidjeti porodicu, sudija je dozvolio da se to odvija u četvrtak i petak, a poslije petka, od vikenda je moguće njegov transfer u Haški tribunal”, rekao je Fila.
Fila je ponovio da je Hadžić bio u inostranstvu, ali da neće da kaže lokaciju, a da se vratio zbog nedostatka novca. “Rusija, Bijelorusija, bilo gdje, svugde je potreban novac. Haški optuženici nisu narko dileri da imaju kofere novca”, rekao je Fila.
“Mora da se zna ko kosi a ko vodu nosi. Ne vjerujem u konstrukciju zajedničkog zločinačkog poduhvata i da je Goran Hadžić dio toga”, rekao je Fila.
Na pitanje da li je kasno za dogovor Hadžića i haškog tužilaštva, on je rekao da su takvi dogovori bili “unosni” na početku, a da takvi dogovori u obilju dokaza imaju sada malu vrijednost.
Advokat Toma Fila će ga zastupati u Beogradu, ali ne i u Haškom tribunalu. Prema njegovim riječima, Hadžić je tražio da ga on brani ovdje, ali ne i pred Haškim tribunalom.
Fila je objasnio da ne bi mogao da ga brani u Hagu zbog sukoba interesa jer je branio Slavka Dokmanovića, bivšeg predsjednika opštine Vukovar pred tim sudom.
——————————————-
18:15
Uz hapšenje Hadžića: Bjegunci mogli biti uhvaćeni i ranije
Predstavnici nevladinih organizacija koje okupljaju žrtve proteklog rata u Bosni i Hercegovini navode kako je hapšenje Gorana Hadžića, ali i Ratka Mladića i Radovana Karadžića, moglo da se desi i ranije jer, kako tvrde, vlasti u Srbiji su imale informacije gdje se nalaze trojica osumnjičenih za ratne zločine. Ističu i da je susjedna država uhapsila trojicu najtraženijih haških bjegunaca zbog toga što želi da što skorije dobije status kandidata u Evropskoj uniji.
Munira Subašić, predsjednica Udruženja „Majke enklave Srebrenica i Žepa”, smatra daje bilo krajnje vrijeme da Srbija, nakon Karadžića i Mladića, Haškom tribunalu preda i Gorana Hadžića. Ipak, prema njenim riječima, susjedna zemlja je to učinila onda kada je shvatila da njihovim hapšenjem može trgovati oko približavanja Evropskoj uniji.
„Mislim nije to hapšenje, to je predaja. Ako su oni živjeli u Srbiji tolike godine, nije moguće da su se mogli kriti i da nisu vlasti znale za njih. To je jedno. Drugo, što se tiče hapšenja zločinaca za nas žrtve su na neki način jedan mali dio pravde. Naše najmilije niko ne može vratiti, ali zločinci koji su organizovali zločin i koji su počinili zločin trebaju da odgavaraju. Na kraju-krajeva, trebaju se Evropa i svijet pobrinuti ako žrtva ima svoje ime i prezime da i zločinac ima svoje ime i prezime”, poručuje Subašić.
Fadila Memišević, predsjednica Društva za ugrožene narode BiH, kaže kako je njena nevladina organizacija upozoravala da se svi optuženi za ratne zločine i genocid godinama kriju u Srbiji, te da srbijanski predsjednik Boris Tadić nema argumente kada govori o tome da tamošnja vlast to nije znala.
„Boris Tadić bio je ministar odbrane u vrijeme kada se Ratko Mladić krio u vojnoj kasarni, primao je i penziju 2003. godine. To je jedna mimikrija, oni stavljaju u neke oblande, jer kada i Boris Tadić govori on izlazi, prvo njegovo obraćanje javnosti, sa takvim tragičnim izrazom lica kao da je njemu neko umro, kao da žali. Prema tome, Srbija je odgovorna i mi radimo na tome da obnovimo tužbu protiv Srbije i Crne Gore – i Srbija mora da odgovara. To je jedini put da Srbija doživi svoju katarzu, da se suoči sa prošlošću i da doživi taj svoj nulti čas”, kazala je Memišević.
———————————————
16:15
Advokat haškog optuženika Gorana Hadžića, Toma Fila rekao je ispred Specijalnog suda u Beogradu da je Hadžić dobrim dijelom vremena bio van zemlje.
Beogradski advoka tvrdi da njegov klijent nije imao kod sebe nikakva dokumenta, niti je bio naoružan.
Međutim tužilac za ratne zločine Srbij Vladimir Vukčevićje ranije izjavio da je Hadžić da je imao lažna dokumenta, da je bio naoružan, ali da prilikom hapšenja nije pružao otpor.
Toma Fila je dodao i da je njegov klijent “malo bolestan”, ali da se dobro osjeća. Ujedno jenaveo i da je Goran Hadžić uhapšen jutros u 8.40 sati, a ne u 8.24, kako su to saopštili zvaničnici.
———————————————
15:05
Istražni sudija Odeljenja za ratne zločine Srbije donio je danas rješenje kojim je konstatovao da su ispunjene pretpostavke za izručenje Gorana Hadžića Haškom tribunalu. Hadžić neće ulagati žalbu na rješenje.
Hadžićev advokat Tomo Fila je rekao da se neće žaliti jer to ionako nema efekta.
Kako prenose mediji, Hadžić je primio optužnicu, i tom priliko je sudiji rekao da “ne mora da bude košarkaš da bi vidio da je lopta prošla kroz obruč”, prenosi “Blic”.
Nakon saslušanja smješten je u pritvorsku jedinicu u kojoj su bili Karadžić i Mladić.
Optuženik je tražio da vidi porodicu, a “Blic” navodi da će mu to sutra i biti omogućeno.
Pravosnažno izvršno rješenje kojim je utvrđeno da su ispunjene pretpostavke za predaju okrivljenog Haškom tribunalu potpisuje ministar pravde Republike Srbije, a sprovodi ga policija.
———————————————
14:35
Tužilaštvo provjerava kontakte između Hadžića i sveštenstva
Haški optuženik Goran Hadžić uhapšen je jutros u šumi kod sela Krušedol na obroncima Fruške gore, bio je teško prepoznatljiv i imao je lažni identitet, izjavio je danas tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević na konferenciji na konferenciji za novinare.
Vukčević je na konferenciji rekao da je Hadžić živeo pored sela Krušedol i da je imao lažni identitet. prema njegovim riječima, bio je u kontaktu s nekoliko lica i BIA je imala informaciju da treba da se sretne s osobom koja ćemu dati novac.
– Imao je brkove i bradu od tri dana, imao je pištolj ali nije pružao otpor – rekao je Vukčević.
Kako je rekao, neki Hadžićevi prijatelji su mu preko medija slali poruke da mu se sprema hapšenje. Pomenuti sastanak s kontaktom je bio pomeren za 24 sata jer su u medijima u ponedjeljak i utorak objavljene spekulacije o hapšenju.
Tada smo ga čekali, kaže Vukčević, ali je odustao od sastanka i provjeravamo ko je pustio glasine o hapšenju. Sa Hadžićem je priveden i jatak s kojim je trebalo da se sastane zbog novca, kaže Vukčević.
On je naglasio da se provjeravaju i navodi da je Hadžić imao kontakte sa pojedinim sveštenicima u tom rejonu.
Vukčević je rekao da je Hadžić tokom sedmogodišnjeg bjekstva bio veoma nepovjerljiv i da je bio u kontaktu sa svega nekoliko ljudi, od kojih je jedan uhapšen zajedno sa njim. “Do “prodora” u potrazi za Hadžićem, dodao je, došlo je nakon saznanja Akcionog tima da bjegunac želi da proda sliku čuvenog italijanskog umjetnika Amadea Modiljanija, pošto je ostao bez novca za skrivanje.”
Hadžićevi prijatelji su puštali dezinformacije u javnosti i napadali su institucije koje sprovode akcioni plan, kaže Vukčević. Želeli su da mu pošalju poruku da se skloni iz zemlje, ali je to spriječeno u saradnji sa stranim službama.
———————————————
14:00
Milion eura, koliko je Srbija obećala za informacije o Goranu Hadžiću, ostat će u državnoj kasi, baš kao i 10 miliona eura obećanih za informaciju o lokaciji Ratka Mladića, javlja B92.
Nagrada za informaciju o Goranu Hadžiću raspisana je 2007. i iznosila je 250.000 eura, po odluci Vijeća za nacionalnu sigurnost, a na prijedlog Akcijskog tima za završetak suradnje s Haškim tribunalom. Ta odluka u listopadu 2010., odlukom vlade Srbije povećana je na milijun eura, kada je istovremeno odlučeno da će informacija koja ib eventualno dovela do uhićenja Ratka Mladića biti nagrađena s 10 miliona eura. Istovremeno, nagradu od pet miliona dolara za podatke o Goranu Hadžiću raspisao je i State Department.
B92 podsjeća i kako su početkom godine beogradski mediji pisali o tome da je istraga o financiranju skrivanja haškog optuženika Gorana Hadžića pokazala da on novac dobiva prodajom zlatnog nakita i umjetničkih slika. Tako je 31. decembra 2010. prilikom pretresa kuće njegovog bliskog prijatelja Zorana Mandića, pronađeno 50 vrijednih umjetničkih djela za koja se pretpostavlja da su bila namijenjena za prodaju kako bi se osigurala sredstva za Hadžićevo hapšenje.
——————————————–
13:34
Istražiti mrežu Hadžićevih pomagača
Stižu prve raekacije na hapšenje Hadžića i iz Srbije. Vuk Drašković, Žarko Korać, Jelena Trivan, Dragan Marković Palma, Suzana Grubješić pozdravili hapšenje.
“Izgradili smo pravnu državu, podigli kapacitet institucija, pa i bezbjednosnih službi i danas se to pokazuje konkrentnim rezultatima”, podsjetila je Trivan. Srbija je, kako je dodala, učinila i velike korake u rasvjetljavanju zločina iz prošlosti i ka pomirenju u regionu.
“Hapšenje posljednjeg haškog bjegunca samo je dio tih napora. Srbija zbog toga nedvosmisleno zaslužuje poštovanje, ali i svoje mjesto u evropskoj porodici”, smatra Trivan.
Hapšenjem preostalog haškog bjegunca Gorana Hadžića Srbija je još jednom dokazala ozbiljnost i sposobnost da ispuni sve obaveze koje proizilaze iz međunarodnog prava i domaćeg zakonodavstva, izjavila je Tanjugu zamjenica šefa poslaničke grupe Ujedinjenih regiona Srbije Suzana Grubješić.
“Dobro je što je uhapšen taj mali kaplar Slobodana Miloševića koji je nanosio veliku štetu Srbiji”, rekao je predsjednik Srpskog pokreta obnove.
Sada se moraju otkriti i pravdi privesti i ljudi iz paralelnih i moćnih tajnih službi koji su štitili i skrivali i njega i sve ostale optužene sa ciljem da spriječe evropski put Srbije, osvoje vlast i vrate zemlju dvije decenije unazad, istakao je Drašković.
Hapšenje haškog optuženika Gorana Hadžića najjasnije pokazuje da je u obavještajnoj službi, policiji i dijelovima pravosudnog sistema postojala mreža pomagača za njegovo skrivanje, izjavio je danas predsjednik Socijaldemokratske unije Žarko Korać.
“Nisam iznenađen hapšenjem, očigledno je neko počeo da radi svoj posao. To je uspjeh i pokazuje ozbiljnost države”, kazao je Korać.
On je, međutim, istakao da bi država pokazala još veću ozbiljnost kad bi se “i u ovom slučaju istražila važna činjenica da je Goran Hadžić direktno obaviješten da se sakrije u trenutku kad je stigla optužnica iz Haškog suda”.
Podsjetimo, Hadžić je uhapšen jutros u blizini sela Krušedol na Fruškoj gori, nakon sedam godina skrivanja.
Predsjednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma kaže da Srbija hapšenjem haškog optuženika Gorana Hadžića postala “zreo” kandidat za ulazak u Evropsku uniju.
“Srbija je izvršila još jednu medjunarodnu obavezu hapšenjem Hadžića. Očekujem, pošto smo ispunili sve zahtjeve Evrope, da smo sad zreli kandidati za ulazak u EU”, smatra Marković.
On je rekao da je Srbija još Dejtonskim sporazumom prihvatila medjunarodne obaveze i da sad očekuje kandidaturu u EU imajući uvidu da je Hadžić posljednji haški optuženik iz Srbije.
Predsjednik Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović izjavio je da se poslije hapšenja Gorana Hadžića Srbija mora posvetiti demontiranju politika koje su 90-ih godina opstajale na temi falsifikovanja prošlosti, opravdavanja zločina i korišćenja optuženih za opstrukciju unutrašnjih demokratskih reformi.
“Izručenje posljednjeg optuženog će imati smisla samo ako se time antihaški lobi ostavi bez posljednje odstupnice i sredstva za zaustavljanje promjena u zemlji”, naglasio je Jovanović.
Goran Hadžić uhapšen je rano jutros u blizini Krušedola. Predsjednik Boris Tadić potvrdio je da je uhapšen nekadašnji predsjednik Republike Srpske Krajine. Među prvim koji su pozdravili hapšenje Hadžića je i nekadašnja glavna tužiteljka haškog suda Karla del Ponte, a stižu brojne reakcije i domaće javnosti i analitičara, dok svjetski mediji izveštavaju o hapšenju posljednjeg haškog bjegunca. Bivši predsednik Republike Srpske Krajine se pred Haškim tribunalom u 14 tačaka tereti za zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja. Hadžić je deveti haški bjegunac kojeg je Srbija uhapsila u posljednjih osam godina.
—————————————-
13:28
Del Ponte: Za žrtve je važno da odgovorni budu uhićeni i izručeni
Srbijnska vlada napravila je ogroman korak naprijed za demokratsku i mirnu budućnost zemlje.Uhićenje Gorana HAdžića od velikog je političkog značaja – komentirala je za Tanjug Bivša haaška tužiteljica Carla del Ponte i ocijenila uhićenje velikim uspjehom koji će ubrzati put Srbije prema Europskoj uniji.
– Srbijanska vlada odlično je djelovala, jako inteligentno i u korist budućnosti zemlje – dodala je del Ponte i naglasila kako su sada svi optuženi za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije uhićeni te da je Vijeće sigurnosti UN-a ispunilo svoju misiju.
– Vjerujem da je učinjeno sve kako bi odgovorni za ratne zločine bili uhićeni i izručeni sudu. To je važno za njihove žrtve – objasnila je bivša haaška tužiteljica.
Guardian je u svome izvješću objasnio da su srbijanske vlasti uhapsile bivšeg vođu srpskih pobunjenika u Hrvatskoj te kako je upravo on bio zadnji bjegunac za kojim je trgao UN-ov sud za ratne zločine u Haagu. Također su naglasili kako je on uhićen samo dva mjeseca nakon Ratka Mladića i kako je time uklonjena i zadnja prepreka na putu Beograda prema reintegraciji u međunarodnu zajednicu
U svome izvještaju slično donosi i britanski Telegraph koji dodaje da je Hadžić “slavu” u Srbiji stekao i zbog sudjelovanja u mnogim mutnim poslovima te zbog druženja s Željkom Ražnatovićem Arkanom.
U opsežnom izvještaju BBC pak donosi vijest o uhićenju i cijelu povijest Hadžićeve “vladavine“, za što je optužen i kako je prije sedam godina, vrlo brzo nakon što je optužnica koja ga tereti za ratne zločine stigla u Beograd, nestao.
—————————————-
13:19
Hadžićev sin: Osjećam se grozno
U novosadskom naselju Telep, u kući koja pripada porodici i sestri Gorana Hadžića, u Ulici Aranja Janoša 9, sin i rodbina posljednjeg haškog bjegunca su u šoku.
Srećko Hadžić, sin Gorana Hadžića, rekao je da se osjeća grozno, ali da ne želi da daje izjave dok ne dobije zvaničnu potvrdu da je njegov otac uhapšen.
U jednom trenutku Srećko je izašao iz kuće kako bi u obližnjoj prodavnici kupio hljeb i mlijeko, ali je odbio razgovor s novinarima.
U ovim trenucima, osim novinara koji pristižu u velikom broju i pripremaju se za razgovor sa rodbinom, nema nikakvih aktivnosti ispred kuće koju su već nekoliko puta pretresali služba bezbjednosti i policija.
Na ovoj adresi Goran Hadžić, ratni predsjednik Vlade Srpske autonomne oblasti Slavonija, Baranja i zapadni Srem, posljednji put je viđen 13. jula 2004. od kada mu se gubio svaki trag sve do danas.
Komšije porodice Hadžić kažu da su odahnuli nakon njegovog hapšenja jer im je “preko glave” dolaska policije i novinara u njihovu ulicu.
SRS: Državom upravljaju Brisel i Vašington
Srpska radikalna stranka osudila je hapšenje posljednjeg haškog bjegunca, bivšeg predsjednika Republike Srpske Krajine Gorana Hadžića.
SRS u saopštenju navodi da je “očigledno da je režim Borisa Tadića spreman da, po nalogu sa Zapada, isporuči svakog Srbina antisrpskom Haškom tribunalu” i smatra da je to samo još jedna u nizu potvrda “da našom državom upravljaju Brisel i Vašington”.
Bivši predsjednik Republike Srpske Krajine Goran Hadžić bio je u bjekstvu sedam godina, a Tribunal u Hagu ga tereti za zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja.
—————————————-
11:34
Tadić potvrdio
Predsjednik Srbije Boris Tadić saopštio je danas u Beogradu na vanrednoj konferenciji za novinare da je rano jutros, u 8.24, na Fruškoj Gori uhapšen posljednji haški bjegunac Goran Hadžić.
“Srbija je završila najteže poglavlje u saradnji sa Haškim tribunalom i nastaviće da ispunjava svoje međunarodne obaveze”, rekao je Tadić na konferenciji za novinare.
Tadić je kazao da je Srbija hapšenjem Hadžića ispunila zakonsku obavezu i moralnu dužnost.
Predsjednik Srbije čestitao je pripadnicima Bezbednosno-informativne agecije na hapšenju Hadžića.
Tribunal u Hagu je Hadžića optužio 2004. godine za zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja.
Hadžić se tereti da je kao predsjednik Srpske autonomne oblasti Slavonija, Baranja i zapadni Srem, i kasnije kao predsjednik Republike Srpske Krajine, učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu, kao saizvršilac tokom oružanih sukoba u Hrvatskoj.
—————————————-
10:54
Svjetske agencije o hapšenju Hadžića
Sve svjetske agencije pozivajući se na B92 izvijestile su da je u Srbiji uhapšen posljednji haški bjegunac Goran Hadžić.
Istovremeno ocjenjuju da je ovim hapšenjem Srbija otklonila posljednju hašku prepreku.
Svjetski mediji javljaju o jutrošnjem hapšenju haškog bjegunca Gorana Hadžića, a agencija AP ocenjuje da je time, samo dva mjeseca poslije hapšenja Ratka Mladića, uklonjena “velika prepreka za reintegraciju Beograda u medjunarodnu zajednicu”.
Agencija Frans pres također javlja o Hadžićevom hapšenju, ističući da još nema zvanične potvrde o tome, ali da je predsjednik Srbije Boris Tadić za 11 sati zakazao vanrednu konferenciju za novinare.
Vijest o Hadzićevom hapšenju objavili su i agencija Rojters, BBC i druge velike svjetske TV mreže.
Također svi mediji u regionu prenose vijest o Hadžićevom hapšenju koju je prvi objavio B92.
I austrijski elektronski mediji pod naznakom hitno objavili su vijest o hapšenju posljednjeg haškog optuženika. Austrijska novinska agencija, radio i televizijske stanice istakle su da je Srbija uhapsila posljednjeg haškog begunca.
Mediji u prvim informacijama navode da je Hadžić optužen zbog ratnih zločina u Hrvatskoj, te da je 2004, samo par sati pred hapšenje u Novom Sadu, nestao.
I mediji u zemljama regiona od jutros prenose nezvanične informacije o hapšenju Hadžića, pozivajući se na srpske medije.
Poljski, češki i slovački mediji javili su hitno da su srpske vlasti uspjele da uhapse posljednju “krupnu ribu” na listi haških begunaca – bivšeg predsjednika Republike Srpske Krajine Gorana Hadžića.
Poljski radio podsjeća da Hadžića optužnica Haškog tribunala tereti i za zločine u Vukovaru 1991. godine.
Češki dnevnik Pravo na svom sajtu navodi da je Hadžić posljednji haški bjegunac čijim hapšenjem je Evropska unija uslovljavala dalji napredak Srbije na putu ka punopravnom članstvu u Uniji.
Slovačka agencija TASR istakla je da je Hadžić bio ključna ličnost u samozvanoj separatističkoj Republici Srpskoj Krajini.
Obraćanje predsjednika Srbije Borisa Tadića tim povodom očekuje se u 11.00 časova.
Vijest o hapšenju Hadžića objavljena je i prije dva dana, ali su je demantovali policijski zvaničnici.
Hadžić je bivši predsjednik Republike Srpske Krajine.
Hadžića se u 14 tačaka tereti za zločine protiv čovječnosti i kršenje ratnog prava i običaja počinjene progonom Hrvata i drugih nesrba, istrjebljenjem i ubojstvima, pritvaranjem, mučenjem, nehumanim postupcima, deportacijama, bezobzirnim uništavanjem sela, vjerskih i kulturnih objekata te pljačkom imovine.
—————————————-
10:00
Advokat Toma Fila kaže za B92 da će procedura njegovog izručenja Haškom tribunalu teći kao i u slučaju Ratka Mladića, odnosno prvo slijedi identifikacija uhapšenog u pritvorskoj jedinici, zatim upoznavanje s procedurom i optužnicom, a nakon što sudsko vijeće donese odluku o njegovom izrućenju, Hadžić može krenuti put Haga.
Haško tužilaštvo navodi da je Hadžić imao efektivnu kontrolu nad pripadnicima srpske policije i srpske nacionalne bezbjednosti u bivšoj SAO Slavoniji, Baranji i Zapadnom Sremu, koje se zajedno sa TO, bivšom JNA i paravojnim formacijama Vojislava Šešelja i Željka Ražnatovića iz Srbije smatraju odgovornim za zločine nad nesrbima u Hrvatskoj.
Uhapšen je kako javlja državna srbijanska televizija na Krušedolu, Fruška Gora, ali su to još nezvanične informacije.
IslamBosna.ba