Sušni period: Snadbjevaju se pitkom vodom putem cisterni
Domaćinstva u čak 16 banjalučkih mjesnih zajednica već duži niz godina se u sušnom periodu snabdijevaju pitkom vodom putem cisterni, jer nemaju stabilne sisteme vodosnabdijevanja. Ovo je u petak kazao Mile Lazendić, samostalni stručni saradnik u Odsjeku…
za civilnu zaštitu Administrativne službe grada Banjaluka, i dodao da je isporuka putem cisterni najintenzivnija u julu.
Prema raspoloživim podacima, radi se o višim dijelovima mjesnih zajednica Karanovac, Kola, Donja Kola, gornji dijelovi Česme, Kočićev vijenac, Piskavica, Saračica, Motike, Bistrica, Borkovići, Rekavice 1 i 2, Krupa na Vrbasu, Stričići, Pavići i Bočac.
Podaci pokazuju da su zahtjevi najizraženiji iz Donjih Kola, Česme, Piskavice i Bočca.
“U julu je putem cisterni isporučen 1.741 metar kubni pitke vode”, rekao je Lazendić i dodao da cijena kubnog metra vode isporučene u cisternama za građane košta četiri KM, te da preostali troškovi padaju na teret Odsjeka za civilnu zaštitu.
Nenad Grbić, predsjednik Savjeta Mjesne zajednice Rekavice 1, rekao je da problem sa vodosnabdijevanjem ima oko 70 odsto domaćinstava u ovom naselju.
“Ljudi se mnogo pate, posebno u ovom ljetnom, sušnom periodu, snalaze se na razne načine, neki imaju bunare, bazene ili se snabdijevaju na obaj način putem cisterni”, rekao je Grbić.
Dario Kuprešak iz Centra za razvoj i unapređenje sela rekao je da se ruralni dio Banjaluke vodom snabdijeva sa 30 lokalnih vodovoda, kojim upravlja Centar.
“U mjesnim zajednicama gdje imamo organizovano vodosnabdijevanje ono je uredno, a gdje nije organizovano u sušnim periodima je organizovana distribucija cisternama”, rekao je on.
Kuprešak je istakao da je prioritet za dugoročno rješavanje poblema vodosnabdijevanja ruralnog dijela grada završetak izgradnje i stavljanje u funkciju regionalnih vodovodnih sistema Banjica, Crno vrelo i Gašića vrelo.
Kako je kazao, dinamika radova zavisi od finansijskih sredstava, koja još nisu obezbijeđena, a prema procjenama potrebno je oko 17 miliona KM.
Govoreći o snabdijevanju grada, Branka Trninić, izvršni direktor “Vodovoda” Banjaluka, kazala je da je vodosnabdijevanje sa izvorišta Novoselija bilo uredno u svakom pogledu, te da su problemi prisutni na izvorištu Subotica, jer radi na bazi hidroloških uslova.
“Ovo izvorište radi smanjenim kapacitetom i u julu je radilo sa 13 litara u sekundi što je 30 odsto manje u odnosu na projektovani sistem”, rekla je Trninićeva.
(biznisba)