Poslanička pitanja bez odgovora: Vlada FBiHkrije 100 najvećih dužnika

0

Poslanička pitanja bez odgovora: Vlada FBiH
krije 100 najvećih dužnika

Grube procjene govore da unutrašnji dug u FBiH iznosi više od 12 milijardi KM •SDP se zaklinje u transparentnost, a krije ključne informacije od građana, kaže Ustamujić

Vlada Federacije BiH već četiri mjeseca krije spisak najvećih dužnika po osnovu unutrašnjih obaveza u većem bh. entitetu.

Naime, Mirza Ustamujić, poslanik Saveza za bolju budućnost BiH u Predstavničkom domu Federalnog parlamenta, od marta ove godine konstantno na sjednicama tog zakonodavnog tijela uzaludno postavlja pitanja Vladi o najvećim dužnicima.

– I na posljednjoj sjednici Predstavničkog doma ministru finansija FBiH Anti Krajini ponovio sam pitanje i zatražio spisak 100 najvećih dužnika po raznim osnovama. Rekao sam ministru da ću, ako ponovo ne dobijem odgovor, njega smatrati direktno odgovornim za saučesništvo u kriminalu koji se dešava u Federaciji – kaže za “Dnevni avaz” Ustamujić.

On napominje kako samo neke grube procjene govore da unutrašnji dug u Federaciji iznosi više od 12 milijardi maraka, što direktno ugrožava ekonomski sistem većeg bh. entiteta i zbog čega javnost ima pravo znati koje su i čije firme najveći dužnici i najodgovornije su za prijeteći finansijski krah.

– Zanimljivo je da mi je Besima Borić, zastupnica vladajućeg SDP-a, kazala da je i ona u Kantonu Sarajevo pokušavala dobiti ove podatke, ali nikada nije uspjela. U najmanju ruku je čudno da SDP, koji se zaklinje u transparentnost i otvorenost, krije ključne informacije od građana kojima očito svojim jeftinim populizmom pokušava tek zamazati oči – kaže Ustamujić, ali i dodaje da od traženja informacija o najvećim dužnicima neće odustati.

 Teške posljedice po ekonomiju

I ranije su ekonomski stručnjaci upozorili na procjene prema kojima unutrašnji dug Federacije BiH iznosi čak između 12 i 15 milijardi KM. Taj dug ne tiče se samo dugova države na raznim nivoima nego i onih između privatnih kompanija. To direktno utječe na likvidnost federalnog budžeta te solventnost kompanija, zbog čega dolazi do zatvaranja brojnih firmi i otpuštanja radnika, odnosno povećanja nezaposlenosti.

(dnevniavazba)

Leave a Reply