U cilju privređivanja i stjecanja opskrbe, svaki čovjek mora poduzeti određene uzroke oslanjajući se u tome na Allaha, kao što je mudri Lukman savjetovao svoga sina: ”O moj sine! Potpomozi se halal privređivanjem jer niko nije osiromašio a da ga nisu zadesile tri stvari: mehkoća u njegovoj vjeri, slabost u njegovom razumu i gubljenje njegove muškosti, i gore od toga – malovažavanje ljudi.”

Ko god želi da mu Allah podari opskrbu i berićet u imetku, treba da poduzme određene uzroke koji vode ka tome.

1. Traženje oprosta i pokajanje od grijeha.

Uzvišeni Allah je rekao: ”Tražite od Gospodara svoga oprosta jer On, doista, mnogo prašta. On će vam kišu obilnu slati i pomoći vas imanjima i sinovima, i dat će vam bašče, i rijeke će vam dati” (Nuh, 10-12); ”O narode moj, molite Gospodara svoga da vam oprosti, i pokajte Mu se, a On će vam slati kišu obilnu i dat će vam još veću snagu, uz onu koju imate, i ne odlazite kao mnogobošci!” ( Hud, 52).

2. Upućivanje dove

Poslanik je prakticirao upućivati dovu poslije sabah-namaza, ovim riječima: ”Gospodaru moj! Molim Te za korisno znanje, halal opskrbu i primljeno djelo.”( Ibn Madže, hadis sahih, Sahihu Ibn Madže, 753, Albani) Također, Poslanik je molio za svoj ummet ovim riječima: ”Gospodaru moj, dadni berićet mome ummetu u njegovom ranjenju (Ahmed, Ibn Hiban, hadis sahih, Sahihu Džamia, 1300, Albani ) Isto tako, podučio nas je da kažemo u vitr-dovi: ”…i blagoslovi mi ono što si mi dao” (hadis sahih, Irvau-galil, 429, Albani), a poslije jela: ”Gospodaru naš, blagoslovi nas u njoj (hrani) i nahrani nas boljim od nje” (hadis hasen, Sahihu Džamia, 6045, Albani).

3. Bogobojaznost

Uzvišeni Allah je rekao: ”A onome koji se Allaha boji, On će izlaz naći i opskrbiti ga odakle se i ne nada” (Talak, 2-3);

”A da su stanovnici sela i gradova vjerovali i grijeha se klonili, Mi bismo im blagoslove i s neba i iz zemlje slali, ali, oni su poricali, pa smo ih kaž‍njavali za ono što su zaradili” (E’araf, 96).

4. Ostavljanje grijeha

Uzvišeni Allah je rekao: ‘‘Zbog onoga što ljudi rade, pojavio se metež i na kopnu i na moru, da im On dâ da iskuse kaznu zbog onoga što rade, ne bi li se popravili” (Rum, 41). Pod ”metežom” u ovom ajetu se misli na metež u sredstvima koja su ljudima potrebnim za život, a ovaj metež se manifestira kroz manjkavost i pojavljivanje bolesti u sredstvima potrebnim za život, ali isto tako i u u samim ljudima putem bolesti, zaraza i slično tome (Tefsiru Se’adi).

5- Tevekkul – oslanjanje na Allaha

Rekao je Uzvišeni Allah: ‘‘Onome koji se u Allaha uzda, On mu je dosta. Allah će, zaista, ispuniti ono što je odlučio; Allah je svemu već rok odredio.” (Talak, 3) Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: ”Kad biste se vi istinski uzdali i oslanjali na Allaha, On bi vas opsrkljibavao kao što opskrbljuje ptice: ujutru polijeću praznih stomaka, a navečer se vraćaju punih.” (Tirmizi, hadis sahih, Sahihu Džamia, 5254, Albani) Istinski tevekkul je oslanjanje na Allaha u svim stvarima čineći povode i razloge, vjerujući da razlozi ne daju rezultate osim sa Allahovim dopustom, jer je Allah Taj koji je stvorio povode i rezultate.

6. Ranjenje u traženju opskrbe

Poslanik je molio ovom dovom: ”Gospodaru moj, dadni berićet mome ummetu u njegovom ranjenju” (Ahmed, Ibn Hibban, hadis sahih, Sahihu Džamia, 1300, Albani) Otuda je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, slao vojsku u bitku uranim jutarnjim satima, a sam prenosilac hadisa Sahr el-Gamidi, koji je bio trgovac, počinjao je trgovačke poslove također poslije sabaha, te se tako obogatio i uvećao svoj imetak. (Hadis sahih, Sahihu Ebu Davud, 2270, Albani) Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: ”Dat je berićet mome ummetu u njegovom ranjenju.” (Taberani, hadis sahih, Sahihu Džamia, 2841)

7. Obavljanje hadždža i ‘umre

Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: ”Obavljajte hadždž i ‘umru jedno iza drugoga”, a u drugoj predaji stoji: ”Redovno obavljajte hadždž i ‘umru jer oni otklanjaju siromaštvo i grijehe kao što kovački mijeh otklanja prljavštinu gvožđa, zlata i srebra.” (Tirmizi, Nesai, Ibn Madže, hadis sahih, Sahihu Džamia, 253 i 2901, Albani)

8. Udjeljivanje na Allahovom putu

Rekao je Uzvišeni Allah: ”Što god vi udijelite, On će nadoknaditi, On najbolje opskrbljuje.” (Sebe’, 39) U hadisi-kudsijju se navodi: ”Udijeli, o sine Ademov, udijelit ću i Ja tebi.” (Buhari, 5352, Muslim, 993)

9. Održavanje rodbinskih veza

”Ko želi da mu se nafaka uveća i da mu se život produži, neka pazi i redovno obilazi svoju rodbinu.” (Buhari, 2067, Muslim, 2557/20-21)

10. Umjerenost u uzimanju imetka

Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: ”O Hakime! Zaista je ovaj imetak drag i sladak. Onaj koji ga uzme bez nametljivosti i pitanja, dat će mu se blagoslov u njemu, a onaj koji ga uzme sa gramzivošću, neće mu se dati blagoslov u njemu, kao onaj koji jede ali se ne zasićuje.” (Buhari, 1372)

11. Slijeđenje sunneta u svim segmentima života

Slijeđenje sunneta polučuje samo dobro. Rekao je Poslanik: ”Jedite sa krajeva posude, a ostavite sredinu, pa će vam hrana biti berićetna” (Tirmizi, hadis sahih, Sahihu Džamia, 1591, Albani); ”A kada završi jelo, neka obliže prste, jer ne zna u kojoj mu je hrani berićet” (Muslim, 2033/133).

Molim Allaha da našu opskrbu učini halalom i berićetnom!

Priredio: Osman Smajlović

Univerzitet Ummul-Kura u Mekki

By teha5

Leave a Reply