Pokucaj na vrata mubarek opskrbe

Traženje opskrbe je šerijatska obaveza kako bi čovjek uspio da izvrši svoje životne obaveze, počevši od obožavanja Allaha, izgradnje zemlje, dostavljanja Allahove vjere drugima, materijalne obaveze prema porodici i bližoj rodbini i slično tome. U svemu tome životno mu’minsko pravilo mora biti zasnovano na halal prihodima i halal trošenju, rashodima, jer se na Sudnjem danu stopala roba neće pomjeriti sve dok ne bude pitan za četvero, a među njima za imetak kako je ga stekao i gdje ga je utrošio (Tirmizi, hadis sahih, Sahihu Džamia, 7300 Albani).
U cilju privređivanja i stjecanja opskrbe, svaki čovjek mora poduzeti određene uzroke oslanjajući se u tome na Allaha, kao što je mudri Lukman savjetovao svoga sina: ”O moj sine! Potpomozi se halal privređivanjem jer niko nije osiromašio a da ga nisu zadesile tri stvari: mehkoća u njegovoj vjeri, slabost u njegovom razumu i gubljenje njegove muškosti, i gore od toga – malovažavanje ljudi.”
Ko god želi da mu Allah podari opskrbu i berićet u imetku, treba da poduzme određene uzroke koji vode ka tome.
1. Traženje oprosta i pokajanje od grijeha.
Uzvišeni Allah je rekao: ”Tražite od Gospodara svoga oprosta jer On, doista, mnogo prašta. On će vam kišu obilnu slati i pomoći vas imanjima i sinovima, i dat će vam bašče, i rijeke će vam dati” (Nuh, 10-12); ”O narode moj, molite Gospodara svoga da vam oprosti, i pokajte Mu se, a On će vam slati kišu obilnu i dat će vam još veću snagu, uz onu koju imate, i ne odlazite kao mnogobošci!” ( Hud, 52).
2. Upućivanje dove
Poslanik je prakticirao upućivati dovu poslije sabah-namaza, ovim riječima: ”Gospodaru moj! Molim Te za korisno znanje, halal opskrbu i primljeno djelo.”( Ibn Madže, hadis sahih, Sahihu Ibn Madže, 753, Albani) Također, Poslanik je molio za svoj ummet ovim riječima: ”Gospodaru moj, dadni berićet mome ummetu u njegovom ranjenju (Ahmed, Ibn Hiban, hadis sahih, Sahihu Džamia, 1300, Albani ) Isto tako, podučio nas je da kažemo u vitr-dovi: ”…i blagoslovi mi ono što si mi dao” (hadis sahih, Irvau-galil, 429, Albani), a poslije jela: ”Gospodaru naš, blagoslovi nas u njoj (hrani) i nahrani nas boljim od nje” (hadis hasen, Sahihu Džamia, 6045, Albani).
3. Bogobojaznost
Uzvišeni Allah je rekao: ”A onome koji se Allaha boji, On će izlaz naći i opskrbiti ga odakle se i ne nada” (Talak, 2-3);
”A da su stanovnici sela i gradova vjerovali i grijeha se klonili, Mi bismo im blagoslove i s neba i iz zemlje slali, ali, oni su poricali, pa smo ih kažnjavali za ono što su zaradili” (E’araf, 96).
4. Ostavljanje grijeha
Uzvišeni Allah je rekao: ‘‘Zbog onoga što ljudi rade, pojavio se metež i na kopnu i na moru, da im On dâ da iskuse kaznu zbog onoga što rade, ne bi li se popravili” (Rum, 41). Pod ”metežom” u ovom ajetu se misli na metež u sredstvima koja su ljudima potrebnim za život, a ovaj metež se manifestira kroz manjkavost i pojavljivanje bolesti u sredstvima potrebnim za život, ali isto tako i u u samim ljudima putem bolesti, zaraza i slično tome (Tefsiru Se’adi).
5- Tevekkul – oslanjanje na Allaha
Rekao je Uzvišeni Allah: ‘‘Onome koji se u Allaha uzda, On mu je dosta. Allah će, zaista, ispuniti ono što je odlučio; Allah je svemu već rok odredio.” (Talak, 3) Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: ”Kad biste se vi istinski uzdali i oslanjali na Allaha, On bi vas opsrkljibavao kao što opskrbljuje ptice: ujutru polijeću praznih stomaka, a navečer se vraćaju punih.” (Tirmizi, hadis sahih, Sahihu Džamia, 5254, Albani) Istinski tevekkul je oslanjanje na Allaha u svim stvarima čineći povode i razloge, vjerujući da razlozi ne daju rezultate osim sa Allahovim dopustom, jer je Allah Taj koji je stvorio povode i rezultate.
6. Ranjenje u traženju opskrbe
Poslanik je molio ovom dovom: ”Gospodaru moj, dadni berićet mome ummetu u njegovom ranjenju” (Ahmed, Ibn Hibban, hadis sahih, Sahihu Džamia, 1300, Albani) Otuda je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, slao vojsku u bitku uranim jutarnjim satima, a sam prenosilac hadisa Sahr el-Gamidi, koji je bio trgovac, počinjao je trgovačke poslove također poslije sabaha, te se tako obogatio i uvećao svoj imetak. (Hadis sahih, Sahihu Ebu Davud, 2270, Albani) Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: ”Dat je berićet mome ummetu u njegovom ranjenju.” (Taberani, hadis sahih, Sahihu Džamia, 2841)
7. Obavljanje hadždža i ‘umre
Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: ”Obavljajte hadždž i ‘umru jedno iza drugoga”, a u drugoj predaji stoji: ”Redovno obavljajte hadždž i ‘umru jer oni otklanjaju siromaštvo i grijehe kao što kovački mijeh otklanja prljavštinu gvožđa, zlata i srebra.” (Tirmizi, Nesai, Ibn Madže, hadis sahih, Sahihu Džamia, 253 i 2901, Albani)
8. Udjeljivanje na Allahovom putu
Rekao je Uzvišeni Allah: ”Što god vi udijelite, On će nadoknaditi, On najbolje opskrbljuje.” (Sebe’, 39) U hadisi-kudsijju se navodi: ”Udijeli, o sine Ademov, udijelit ću i Ja tebi.” (Buhari, 5352, Muslim, 993)
9. Održavanje rodbinskih veza
”Ko želi da mu se nafaka uveća i da mu se život produži, neka pazi i redovno obilazi svoju rodbinu.” (Buhari, 2067, Muslim, 2557/20-21)
10. Umjerenost u uzimanju imetka
Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: ”O Hakime! Zaista je ovaj imetak drag i sladak. Onaj koji ga uzme bez nametljivosti i pitanja, dat će mu se blagoslov u njemu, a onaj koji ga uzme sa gramzivošću, neće mu se dati blagoslov u njemu, kao onaj koji jede ali se ne zasićuje.” (Buhari, 1372)
11. Slijeđenje sunneta u svim segmentima života
Slijeđenje sunneta polučuje samo dobro. Rekao je Poslanik: ”Jedite sa krajeva posude, a ostavite sredinu, pa će vam hrana biti berićetna” (Tirmizi, hadis sahih, Sahihu Džamia, 1591, Albani); ”A kada završi jelo, neka obliže prste, jer ne zna u kojoj mu je hrani berićet” (Muslim, 2033/133).
Molim Allaha da našu opskrbu učini halalom i berićetnom!
Priredio: Osman Smajlović
Univerzitet Ummul-Kura u Mekki