Muslimanska mladež želi da Kur’an bude ustav države

0

Muslimanska mladež želi da Kur'an bude ustavdržaveNedavno istraživanje je pokazalo da većina mladih muslimana u Maleziji želi da časni Kur’an zamijeni savezni ustav države. “Više od 70% – među njima nešto više muškaraca nego žena – želi da Kur’an zamijeni savezni ustav Malezije”, kaže istraživanje koje je nedavno objavljeno na web stranici nezavisnog istraživačkog centra Merdeka.

Naručeno od strane dvije njemačke kulturne organizacije, u istraživanju, pod nazivom “Vrijednosti, snovi, ideali: muslimanska mladež u jugoistočnoj Aziji”, je intervjuisano 1.060 mladih muslimana i muslimanki, u dobi od 15 do 25 godina.

Utvrđeno je da oko 72% mladih muslimana želi da Kur’an bude najviši zakon, dok se 25% ne slaže s tim.

Većina ispitanika također je rekla da podržava primjenu hudud (šerijatski utvrđenih) kazni, onako kako su propisane Šerijatom.

Anketa je, međutim, utvrdila da samo 18,1% ispitanika često čita Kur’an, dok je 8,6% reklo da ga nikako ne čita. Ostali su naveli da ga povremeno čitaju.

Oni koji redovno obavljaju pet denvnih namaza ne prelaze 28,7%.

No, upitani o tome čime sebe doživljavaju na prvom mjestu, gotovo 80% ispitanika se izjasnilo kao muslimani, a ne kao Malezijci.

Muslimani čine oko 60% malezijske populacije koja broji 26 miliona, dok kršćani čine oko 9,1%.

Budisti čine 19,2%, hindusi 6,3%, dok druge tradicionalne kineske religije čine ostatak stanovništva.

Malezija se navodi kao model mirne koegzistencije različitih rasa i vjera.

Poligamija

Istraživanje, koje je objavljeno početkom ovog mjeseca, također je pokazalo da većina mladih malezijskih muslimana ne odobrava poligamiju.

“Što se tiče poligamije, 72,7% svih ispitanika je odbacuje, s razumljivo mnogo većim postotkom žena od 85,1% (u odnosu na 60,5% muških),” navodi se u izvještaju.

Muslimani u Maleziji mogu imati do četiri žene u jednom trenutku, ali moraju ispuniti određene uslove, uključujući i dobivanje suglasnosti od postojećih supružnica i od državnog vjerskog odjela.

Istraživanje je također pokazalo da oko 62% ispitanika nije voljno da bude u braku s nekim ko je druge vjere.


(minberba)

Leave a Reply