Federalni ministar pravde Zoran Mikulić potvrdio je za „Dnevni avaz“ da je njegovo ministarstvo pripremilo izmjene Zakona o državnoj službi, koje trebaju uvesti ograničavanje mandata rukovodiocima više od stotinu institucija pri Vladi FBiH, ali i rezultirati smjenama mnogih dosadašnjih funkcionera.
Zabrinutost EK
Set ovih izmjena odnosit će se, prema posljednjim najavama iz Vlade, i na Finansijsku policiju FBiH, odnosno njenog nelegalnog direktora koji se na toj poziciji nalazi već 11 godina.
Kao što je poznato, Vlada je nedavno iz parlamentarne procedure povukla izmjene Zakona o Finansijskoj policiji, koje su predviđale njegovu smjenju, pravdajući taj potez „sugestijama nekih međunarodnih čimbenika“, ali i donošenjem cjelovitog zakona o državnoj službi.
Ako pripremljene izmjene Zakona o državnoj službi FBiH i budu usvojene, to bi trebalo značiti da Dervišević neće moći ostati na mjestu direktora Finanasijske policije. Kako je za naš list potvrdio ministar Mikulić, tim izmjenama bio bi uređen radnopravni status rukovodećih državnih službenika kojima bi bio uveden petogodišnji mandat, s mogućnošću samo jednog reizbora, nakon čega bi imali pravo na interno preraspoređivanje.
To znači da niko ne može biti na čelnoj poziciji više od maksimalno deset godina. No, ministar Mikulić potvrdio nam je da ove izmjene Zakona još nije poslao na utvrđivanje Vladi, jer čeka mišljenje Evropske komisije (EK). Zanimljivo je da je EK 29. juna tokom sastanka sa bh. predstavnicima u Briselu „pozvala BiH da ostvari napredak u oblasti reforme javne uprave i izrazila zabrinutost u pogledu trenutne diskusije o zakonodavnim promjenama u Federaciji BiH“.
– Vodeće pozicije trebaju biti popunjene u skladu s načelom državne službe zasnovane na stručnosti – preporuka je EK.
Mikulić otkriva i da su u zakonskim rješenjima kakve planira predložiti predviđene tri kategorije rukovodećih državnih službenika, a najzanimljivija novost je da se planira imenovati i sekretar s posebnim zadatkom.
No, još nije riješena dilema da li bi njega imenovala Vlada ili Parlament. Druga kategorija su direktori uprava, organizacija i agencija, a treća su sekretari ministarstava.
Pet godina
– Te direktore imenovala bi Vlada. Sekretare ministarstava postavljali bi ministri u skladu sa Zakonom o državnoj službi, dok bi procedure provodila Agencija za državnu službu. Svi bi imali mandat od pet godina s pravom reizbora, a svi zadržavaju status državnog službenika – pojasnio nam je ministar Mikulić.
Čeka se Evropska komisija
– Sve dileme želimo razriješiti kada čujemo mišljenje Evropske komisije i želimo dobiti njihovu podršku. Svakako, ne želimo dovesti u pitanje do sada urađeno u reformi javne uprave i dobrodošla je svaka pomoć EK i njenih eksperata. Ova rješenja su praksa i u Evropskoj uniji, pa čak i u RS – ističe ministar pravde.
Vođenje Sekretarijata
Prema riječima ministra Mikulića, sekretar s posebnim zadatkom vodio bi Generalni sekretarijat Vlade i upravljao njenim stručnim službama.
– Pripremao bi sjednice Vlade u najširem smislu te riječi, što podrazumijeva svu logističku, informatičku i drugu podršku pojasnio je Mikulić.
(dnevniavazba)