Janoš Martonji, ministar vanjskih poslovaMađarske: BiH neće postati crna rupa
Mi ne možemo riješiti vaše probleme, ne možemo natjerati strane da sjednu i potpišu ono što ne žele
BiH u evropskim institucijama više niko i ne spominje u kontekstu evropskih integracija. Ovaj gorak utisak stječe se nakon razgovora s brojnim evropskim zvaničnicima i stručnjacima u Mađarskoj, koja je ovog mjeseca predala predsjedavanje Unijom Poljacima.
Političari i eksperti ove zemlje koji su u prethodnom periodu naporno radili i sarađivali sa zemljama Balkana uvijek u prvi mah ističu napredak Hrvatske. Priča se nastavlja s pohvalom Srbiji i Crnoj Gori, a zaustavlja sa zabrinutošću u vezi sa sporom zbog imena koji Makedoniji ne dozvoljava da otpočne pregovore.
BiH se više, dakle, i ne spominje, osim ako direktno ne postavite pitanje o našoj zemlji.
Ministar vanjskih poslova Mađarske Janoš Martonji (Janos Martonyi) u intervjuu za „Dnevni avaz“ podsjeća da je prioritet u proteklih šest mjeseci bio rad na proširenju EU na zapadni Balkan, te ističe da je to, ukupno gledajući, jedna pozitivna priča. Naravno, malo je tu čega pozitivnog za našu zemlju.
Koji su rezultati napretka BiH u procesu evropskih integracija tokom trajanja mađarskog predsjedavanja EU?
– Prvo moramo postaviti pitanje šta je BiH uradila u tom periodu, za tih šest mjeseci, u procesu približavanja EU. Problem nije u Budimpešti, Briselu, Varšavi… Problem leži u vašoj zemlji.
Ne možete napredovati dok ne riješite neke osnovne probleme, poput promjene Ustava, i da ne nabrajam. Jasno je da Mađarska veoma snažno podržava vašu zemlju. Mi imamo mnogo historijskih i kulturnih veza.
No, mi ne možemo riješiti vaše probleme, ne možemo natjerati strane da sjednu i potpišu ono što ne žele.
Ostatak teksta pročitajte u današnjem printanom izdanju “Dnevnog avaza”
(dnevniavazba)