IZRAEL i Libanon upustili su se u novi spor, ovoga puta oko morskih granica. Međutim, predmet rasprave nije beznačajna vodena površina, već velike zalihe plina koje se nalaze pod morem.
Izrael je nedavno otkrio dva nalazišta bogata plinom, udaljena između 45 i 90 kilometara od svoje obale. Istraživanja su pokazala da su zalihe tolike da bi Izrael mogao od zemlje koja ovisi o uvozu plina, postati zemlja izvoznica. Važnost vlastitog izvora plina još više dolazi do izražaja kada se uzmu u obzir nedavni napadi na plinovod u Egiptu, preko kojeg se Izrael opskrbljuje. Smatra se da Izrael želi sagraditi plinovod prema Grčkoj, ali prije toga mora službeno odrediti zone ekonomske ekskluzije s Libanonom i Ciprom.
Libanon i Izrael još uvijek formalno u ratu
Međutim, i Libanon smatra da polaže pravo na to područje. Izrael i Libanon su formalno gledajući još uvijek u ratu, pa je svatko crtao svoje granice. S obzirom da još nisu ustanovljene ni službene granice na kopnu, već su se obje zemlje obvezale poštivati “plavu liniju” koju je nacrtao UN, teško je za očekivati i skoro razrješenje problema morskih granica.
Izrael će u narednih nekoliko dana UN-u poslati svoj zahtjev za demarkacijskom linijom, nakon što je odobri izraelski parlament. “Ta granica će omeđiti prostor na kojem naša država uživa ekskluzivna ekonomska prava, uključujući i pravo da crpi morske resurse. Naš je cilj definirati izraelsku poziciju u pogledu morskih granica, držeći se principa međunarodnog morskog prava”, kazao je izraelski premijer Benjamin Netanyahu.
Libanon neće pristati na ustupke
Problem je u tome što ta linija Izraelu daje više teritorija nego granica koju je nacrtao Libanon i poslao je UN-u prije nekoliko mjeseci. Netanyahu je još kazao kako “libanonska” granica proturječi i izraelskom i libanonskom sporazumu s Ciprom. Libanonski ministar energetike Bassil tvrdi kako je “Libanon svoju liniju povukao u skladu s UN-ovim konvencijama te da neće pristati na oduzimanje energetskih zaliha koje im pripadaju”.
(indexhr)