Dom naroda Parlamenta FBiH raspravlja obudžetu FBiH

0

Dom naroda Parlamenta FBiH raspravlja obudžetu FBiH

Predloženim rebalansom budžeta ukupni javni prihodi i primici iznose 1.735.797.000 KM

Dom naroda Parlamenta Federacije BiH raspravlja o prijedlogu izmjena i dopunama ovogodišnjeg budžeta Federacije BiH, kojim je predviđeno uvećanje budžetskih sredstava za 2,15 posto.

Predloženim rebalansom budžeta, kojeg je u utorak usvojio Zastupnički dom, ukupni javni prihodi i primici iznose 1.735.797.000 KM i veći su za 36,5  miliona KM u odnosu na budžet usvojen u martu.

Obraćajući se delegatima, premijer Federacije BiH Nermin Nikšić ponovio je da je ovaj rebalans budžta potvrda opredjeljenja Vlade Federacije BiH za rješavanje nagomilanih problema, iako njime nisu napravljene značajnije izmjene, te će za potpunu rekonstrukciju budžeta trebati znatno više vremena.

Ponovio je da su veoma male šanse za dobijanje novca od Međunarodnog monetarnog fonda (IMF), pa je Vlada pokušala pronaći alternativni način izmirenja budžetskog deficita, tako da njegov dio, u iznosu od 90 miliona KM, bude pokriven emitiranjem trezorskih zapisa, te dijelom od očekivanih 240 miliona KM, sukladno najavama boljih poslovnih rezulata javnih kompanija.

Premijer Nikšić je kazao da je zabilježen i blagi porast sredstava od poreza na dodanu vrijednost (PDV), što je također jedna od opcija za pokrivanje dijela budžetskog deficita, kao i pokazatelj da zemlja polagano izlazi iz recesije.

Prema njegovim riječima, za potpuno zatvaranje deficita planirana su sredstva Evropske komsije (EC) u iznosu od 57, 8 miliona KM.

Nikšić je rekao da je u svojoj osnovi budžet sačuvao jaku socijalnu dimenziju, a da se financiranje razvoja očekuje kroz vanbudžetske fondove.

Federalni ministar Ante Krajina rekao je da su pri izradi rebalansa zahtjevi budžetskih korisnika bili za više od 300 miliona KM veći od mogućnosti, te da nije bilo uvjeta kako bi bilo svima udovoljeno.

Dodao je da su sredstva umanjena na 105 budžetskih pozicija, pojašnjavajući da su plaće budžetskih korisnika ostale iste, dok su naknade smanjene za oko dva miliona KM.

Krajina je, također, istaknuo da u ovoj godni neće biti mogućnosti pristupa sredstvima IMF-a, te da je za novac od Evropske komisije neophodno usvojiti globalni okvir fiskalne bilance na nivou BiH za period od 2012. do 2014. godine.

Kako je rečeno, naznačajnije izmjene ovim rebalansom, kada je riječ o umanjenju sredstava, izvršene su na naknadama troškova zaposlenih, a riječ je o umanjenju od 2,4 miliona KM, dok je predviđeno umanjenje od 0,8 miliona KM za izdatke za materijal i usluge, te dva miliona KM za nabavku stalnih sredstava.

Istaknuto je da je na ovaj način omogućeno povećanje tekućih transfera u iznosu od 48,2 miliona KM, od čega se najveći dio odnosi na naknade boračkoj populaciji.

U skladu sa zaključcima Parlamenta Federacije BiH, kojima je Vladi naloženo da boračkoj populaciji budu osigurane redovne isplate i prinadležnosti bez umanjenja, rebalansom je planirano 34,55 miliona KM više za invalidnine, kao i uvećanje za 2,9 miliona KM po osnovu implementacije Zakona o posebnim pravima dobitnika ratnih priznanja, te dva miliona KM za sufinanciranje Fondacije za održivi razvoj “OdRaz”.        

Za 14 miliona KM povećan je transfer za osobe sa invaliditetom, odnosno neratne invalide po osnovu isplate duga po Zakonu koji je važio do 11. marta  2009. godine, dok je za programe podrške razvoja regije Srebrenice planirano tri miliona KM, a na osnovu opredjeljenja Vlade da sufinancira održivi povratak na ovom području.

(dnevniavazba)

Leave a Reply