Cijene hljeba moraju pasti!
“U Hrvatskoj je zabilježen rekordan urod, a u Srbiji je također bila izdašna žetva, pa sada imaju oko 500.000 tona viška za izvoz. BiH je jedan od najvećih uvoznika ove žitarice iz zemalja okruženja i sada je šansa za domaću mlinarsku industriju da obezbijedi sirovine po najpovoljnijim cijenama” – kazao je Sead Jeleč iz Udruženja poljoprivrednika BiH.
Dodaje da mlinari nemaju novca za velike nabavke, ali da ga mogu osigurati putem bankarskih kredita.
“Najgora opcija je da opet čekaju zimu kao lani, jer su tada najviše stradali građani. Naravno, jeftinija pšenica trebala bi voditi snižavanju cijena brašna i hljeba, ali, nažalost, naši mlinari i pekari, kada jednom “osvoje” neku cijenu, teško će od nje odustati. Neophodno je da se svi uključimo u kampanju za snižavanje cijena brašna i hljeba” – kaže Jeleč.
Dodaje da dio krivice za ovakvo stanje snose i resorna ministarstva te inspekcije.
U Pokretu potrošača RS navode da je u posljednjih pet dana hljeb u Srbiji pojeftinio za oko 15 do 20 posto i trenutno košta jednu marku, dok je kod nas cijena vekne hljeba, iste gramaže i kvaliteta, između 1,30 i 1,40 KM.
“Zbog rekordnog roda pšenice i pada cijene ovog proizvoda, došlo je do pojeftinjenja hljeba. Sada ima prostora da i naši pekari spuste cijene svih proizvoda koji se prave od pšenice i krajnje je vrijeme da to urade. Očekujemo da će cijene kod nas padati za najmanje 15 do 20 posto” – kazao je sekretar Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović.
Pekari u RS ne slažu se s tim da cijene trebaju padati. Ističu da sada brašno u ovom entitetu košta 0,82 KM, a tek kada cijena padne ispod 0,65 KM i određeno vrijeme se zadrži na tom nivou, hljeb će pojeftiniti za oko 0,10 KM.
“Prvo treba proći određeni period da se oporavimo od gubitaka koje smo imali, a tek onda nešto korigovati” – kazao je predsjednik Udruženja pekara RS Saša Trivić.
(sutraba)