Afganistan preuzima odgovornost za bezbjednost

0

Avganistan preuzima odgovornost za bezbjednost

U Afganistanu počinje novo računanje vremena. Međunarodne zaštitne trupe ISAF danas (23.07.) zvanično predaju odgovornost za bezbjednost u Mazar-i-Šarifu afganistanskim nadležnim službama.

U okviru Međunarodnih zaštitnih trupa ISAF-a, u Afganistanu su angažovani i njemački vojnici. ISAF u subotu (23.7.) povlači iz Mazar-i-Šarifa, a dugoročni plan je da međunarodne vojne trupe napuste Afganistan nakon 2014. godine. Njemački šef diplomatije Gido Vestervele (Guido Westerwelle) dogovorio je u Kabulu sa svojim avganistanskim kolegom Salmaiom Rasulom buduće političke okvire: manje vojske, više politike i partnerstva. Vestervele je poručio: „Možete se osloniti na Njemačku. Sa našim prijateljima u Afganistanu veže nas solidarnost – danas i u budućnosti. Saglasni smo da će  Bonsko-afganistanska konferencija biti snažna veza za dugoročno partnerstvo Afganistana sa međunarodnom zajednicom.“

Prva primopredaja bez svečanog obilježavanja

Pomenuta konferencija biće održana u decembru 2011. godine, a cilj joj je pronalaženje načina kako da Afganistan postane i ostane stabilna i nezavisna država. Ključ na tom putu je određena vrsta transformacije, odnosno primopredaja vojne odgovornosti. To, na primjer, počinje već u subotu u Mazar-i-Šarifu na sjeveru zemlje, za koju su prethodnih godina bili nadležni njemački vojnici. Primopredaja će proteći tiho, bez svečanog obilježavanja. Njemački general i glasnogovornik ISAF-a Karsten Jakobson (Carsten Jacobson) kaže da neće biti velikih svečanosti, presjecanja crvene vrpce, razmjene državnih zastava u bilo kojem obliku. “Ovaj proces ima svoj tok. Prvo ćemo na regionalnoj, a tek onda na provincijalnoj osnovi ocijeniti, da li su avganistanske bezbjednosne službe spremne na preuzimanje odgovornosti za sigurnost u zemlji.“

Afganistan i dalje ostaje u žiži međunarodne zajednice

Da je bezbjednosna situacija u Afganistanu još na klimavim nogama, pokazale su i protekle nedjelje. Talibani, doduše, nisu izvršavali svoje ljetne ofanzive, ali su ubistva anonimnih počinilaca, koja su izvršavana nad uticajnim avganistanskim političarima, unijela strah i trepet među lokalno stanovništvo. General Jakobson komentariše:

„Stanovništvo Afganistana se plaši da će povlačenjem stranih trupa, međunarodna zajednica izgubiti interes za Afganistan. Međutim, kada se ISAF bude vremenom povlačio iz određenih regija, to ne znači da će oni potpuno napustiti zemlju, već će im biti dodijeljeni drugi zadaci“, zaključuje njemački general Jakobson.

(dwworldde)

Leave a Reply