Zbog otcjepljenja Crne Gore: Lajčak u BiH “vraća dug” Srbiji!?

0

Vijesti.ba - Zbog otcjepljenja Crne Gore: Lajčak u BiH

Bivši visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Miroslav Lajčak, kako bi se moglo ispo­staviti, igra dvostruku igru, a njegove namjere, kad je u pitanju budućnost Bosne i Hercegovine, nisu najčistije.

Prilično je zakašnjela rea­kcija člana Predsjedništva BiH Željka Komšića, koji je požurio svoju bojazan podi­jeliti s građanima BiH, ali u trenutku kada već uvelike traje zakulisna ofenziva na slabljenju unutarnje političke stabilnosti BiH.

Naglo reteriranje Milorada Dodika uz odustajanje od famoznog referenduma u Republici Srpskoj, nakon dolaska Catherine Ashton u Banju Luku, najveća je zas­luga upravo Miroslava Lajčaka. Kako je i u ovom slu­čaju riječ o klasičnoj zamjeni teza, jer je predsjednik RS-a opet označen kao pozitivac, zbog odustajanja od referen­duma, skroz se zanemarila činjenica da se Dodiku tre­balo u nešto oštrijem tonu dati do znanja da prestane svako malo potencirati priče o referendumu koje uvijek za cilj imaju stvaranje atmos­fere političke destrukcije i nestabilnosti u BiH, piše “Dnevni list”.

Lajčakovaje uloga, dakle, bila je u amortiziranju jačih kr­itika na račun Dodika, koje su bile sve glasnije od pre­dstavnika zemalja članica EU-a, ali i SAD-a. Iako se decidirano i jasno ne može naznačiti da je bivši visoki predstavnik u BiH i slovački ministar vanjskih poslova postao agitator, poz­ornost na njega skrenuli su i sada već kultni američki brz­ojavi koje je objavio Wikileaks. “Lajčak je lobist Tadića i Dodika”, navedeno je u brzo­javu koji je iz Beograda u Washington odaslao bivši američki veleposlanik u Beo­gradu Cameron Munter.

Miroslav Lajčak je svoju afir­maciju u europskim okvirima stekao kao glavni čovjek Javiera Solane, tadašnjeg povje­renika EU-a za proširenje, kada je uspio razdružiti dr­žavnu zajednicu SCG. Rezul­tat njegovog djelovanja bila je neovisnost Crne Gore i tada je slovački diplomat u službenom Beogradu na sebe navukao gnjev. U to vrijeme još nije bilo govora niti naz­naka da će Lajčak nakon tog zadatka biti imenovan visokim predstavnikom u BiH. Ako se prisjetimo da je za vrijeme njegovog mandata u BiH eskalirala najdublja kriza, onda je davno bilo vrijeme za razmišljanje o tome kakav bi cilj mogla im­ati međunarodna zajednica sa svojim diplomatom Lajča­kom u BiH, navodi uz ostalo “Dnevni list”.

Iz američkog veleposla­nstva u Sarajevu prema Bije­loj kući upućena je ocjena prema kojoj je “Lajčak tvrdio da pravi problem u BiH pred­stavlja Haris Silajdžić, a da Milorad Dodik stvari čini još gorim samo zato što ne može ušutjeti na Silajdžićeve pro­vokacije”. Ova poruka je tak­ođer otkrivena nakon objav­ljivanja tajnih brzojava na Wikileaksu.

Pojedini diplomati, prve­nstveno iz država članica Vijeća za provedbu mira u BiH, već su tada s oprezom prilazili slovačkom diplomati koji je sve više počeo gubiti povjerenje u Bruxellesu. Po­četkom 2009. godine uslije­dio je i neslužbeni otkaz Lajčaku u njegovoj misiji u BiH, s procjenom da je najbolje rješenje u tom trenutku Lajčaka povući na kratko vri­jeme za šefa diplomacije u Bratislavi, a potom u Bruxelles, a na njegovo mjesto im­enovati Valentina Inzka.

Čovjek koji sa sobom nosi titulu majstora za mirni ras­pad država, u BiH više nije bio povoljan, jer se vrlo lako njegova uloga u razdruživa­nju Crne Gore od Srbije mo­gla poistovjetiti u našim unutarnjim zavrzlamama i potencijalnoj opasnosti od secesije unutar BiH. Budući da je povijest pokazala da se u BiH, za razliku od Češke i Slovačke, ili Srbije i Crne Gore, mirnim putem teško može razići, tim je rizik s misijom Lajčaka bio sve jači. Dvije godine poslije, Lajčak se na mala vrata opet nameće kao čimbenik koji može ponuditi rješenje za bosanskohercegovačku krizu.

Teško da mu je službeni Beograd oprostio ulogu s odcjepljenjem Crne Gore pa se njegovo aktivir­anje u BiH u pojedinim kr­ugovima tum­ači i kao popravni ispit i vraćanje duga Srbiji, ocjenjuje “Dnevni list”.

Vijesti.ba

Leave a Reply