Spremni poduzeti mjere protiv pojedinaca i organizacija koje prijete stabilnosti, suverenitetu i integritetu BiH

0

Vijesti.ba pojedinaca i organizacija koje prijete stabilnosti, suverenitetu iintegritetu BiH

Pomoćnik državnog sekretara u Birou za evropska i evroazijska pitanja Ministarstva vanjskih poslova SAD-a Philip H. Gordon održao je danas govor u okviru Konferencije o zapadnom Balkanu koja je organizirana u Sarajevu od 12. do 15. juna.

Prisutnim, uglavnom visokim zvanicama iz političkog i javnog života BiH te predstavnicima međunarodne zajednice, Gordon je govorio o aktualnim pitanjima u BiH.

Istakao je da je BiH napravila određeni pomak, ali da posljednjih nekoliko godina preovladava nacionalistička retorika.

“SAD je vaš prijatelj i kao takav moramo razgovarati potpuno otvoreno. BiH u proteklih četiri ili pet godina ne ide u pravom smjeru. Opasno je pojačana nacionalistička retorika, a državne institucije i Dejtonski sporazum drsko su osporavane. Bilo je pokušaja da se unazade reforme koje su neophodne da bi se BiH pridružila EU u NATO-u. Generalno govoreći, bh. političari su više nego spremni podgrijavati etničke strahove i stavljati sopstvene političke interese iznad potreba građana”, rekao je Gordon.

Konkretno,  istakao je, bh. lideri moraju postići napredak u tri oblasti: formiranju vlasti, poštivanju državnih institucija i dejtonskih okvira i reformi vlasti, a da BiH ne bi zaostala za svojim susjedima.

“Prošlo je osam mjeseci od izbora, a BiH još nema državnu vlast. Bez široke koalicione vlasti, BiH ne može donositi odluke neophodne za napredak o pitanju evroatlantskih reformi”, istakao je Gordon.

Potcrtao je da vremena za gubljenje nema jer je BiH u opasnosti od obaranja kreditnog rejtinga, a što će, itekako, naškoditi ekonomiji zemlje.

“Svi moraju biti spremni na kompromis”,  naglasio je Gordon te dodao da će se danas sastati s nekoliko političkih lidera s kojima će razgovarati o formiranju vlasti na državnom nivou.

On je apelirao i na bh. političare da pokažu veću posvećenost dejtonskom okviru kao i spremnost da se povinuju odlukama državnih institucija. U tom smislu, podsjetio je na nedavnu opasnost od referenduma o pravosudnim institucijama BiH. Odluka RS-a da odustane od referenduma, rekao je Gordon, spriječila je krizu.

“Nadam se da će rukovodstvo u Banjoj Luci iskoristiti ovu priliku za preispitivanje svog djelovanja – osporavanja dejtonskog okvira koja su došla iz Skupštine RS-a, nisu prihvatljiva. Ona nisu kompatibilna s evropskim integracijama. Lideri i građani RS-a moraju odlučiti da li žele imati veze sa SAD-om i EU. Griješe oni koji misle da će nas i naše saveznike u Upravnom odboru PIC-a izmoriti čekanjem. SAD je u BiH napravio značajna lična i politička ulaganja. Nećemo odustati od BiH i njenih građana”, kazao je Gordon.

Dodao je da će SAD nastaviti s promoviranjem reformi, uključujući ustavnu, jer su one neophodne za funkcionalnu državu te podržavati visokog predstavnika i njegove odluke.

“Bit ćemo spremni poduzeti mjere protiv svih pojedinaca i organizacija koje prijete da ugroze stabilnost, suverenitet i teritorijalni integritet BiH. Svi nivoi vlasti moraju prihvatiti i poštivati Dayton”, naglasio je Gordon.

Konačno, BiH mora napraviti pomak u oblasti reforme vlasti potrebne za integraciju u NATO i EU.

“Budućnost BiH je u njenoj integraciji u Evropu. Reforme su imperativ i u entitetima. Federacija ima mnogo više ovlasti nego što sebi može priuštiti. Godine loše uprave, korupcija i unutrašnja politička borba prethodnih vlasti pogoršale su situaciju i od Federacije napravile entitet nekompatibilan s kriterijima pristupa EU”, pojasnio je Gordon.

Ipak, istakao je, nova federalna vlast je dobro počela i ima šansu da postigne napredak u svim oblastima.

“Žalimo što su dva HDZ-a odbila da prihvate kompromis koji bi ih uključio u koaliciju. Nijedna politička stranka ne može tvrditi da ima ekskluzivno pravo da zastupa cijelu jednu etničku skupinu”, rekao je.

Pozdravio je nedavnu odluku HDZ-ova da aktivno učestvuju u radu Parlamenta FBiH.

Kada je u pitanju RS, Gordon je istakao da se ovaj entitet suočava s ozbiljnim ekonomskim izazovima. RS je, naglasio je, iscrpio sve rezerve nakon privatizacije telekoma i rafinerije nafte te da se suočava s deficitom od 500 miliona dolara.

“Provokativna politička retorika i napadi na državne institucije odbijaju strane investicije. Republici Srpskoj bi bilo puno bolje kad bi se njeni lideri fokusirali na poboljšanje ekonomske situacije umjesto što promoviraju još veće podjele u zemlji”, istakao je Gordon.

Ponovio je da građani BiH zaslužuju Evropu, zaslužuju bolje i da svi političari u BiH imaju odgovornost da im to osiguraju.

“Niko to ne može uraditi umjesto vas. Ali, ako pokušate, SAD će biti uz vas na svakom pedlju tog puta”, istakao je Gordon bh. političarima.

Fena

Leave a Reply