Žrtve imaju pravo na vječni mir idostojanstven ukop
Od 33 nevine žrtve pronađena samo tri tijela
U selu Žulja nadomak Mostara, učenjem mevluda i poklanjanjem hatme dove, preksinoć je obilježena 19. godišnjica stradanja 33 Bošnjaka u ovom mjestu. Tog kobnog dana prije 19 godina srpske vojne jednice napale su nezaštićeno stanovništvo Žulja i Rabine. U ovim selima je, osim ubijanja, došlo i do masovnog mučenje zarobljenih i odvođenje žena, djece i staraca. Do danas su pronađena samo tri tijela žrtava. Prije rata u ovom selu je živio 291 stanovnik.
Obraćajući se porodicama stradalih i okupljenim vjernicima, Ibrahim ef. Ćatić, inače predratni stanovnik ovog sela, kazao je kako je svaka godišnjica obilježavanja ovog događaja otvaranje živih rana.
-Koristim priliku da pozovem sve relevantne organe da konačno otvore pitanje procesuiranja zločina u selu Žulja i drugih muslimanskih sela nevesinjske općine. Svi mi imamo obavezu čuvanja sjećanja na nedužno stradale žrtve, a one imaju pravo na dostojanstven ukop i vječni mir – kazao je ef. Ćatić.
Govoreći o tome kako su mještani Žulja u vrijeme komunizma umnogome doprinijeli razvoju islama na ovim prostorima, mostarski muftija Seid ef. Smajkić prisjetio se povijesnih iskušenja kroz koja su prolazili Bošnjaci ove regije.
– Ako se desi da imamo pomanjkanje ljubavi i međusobnog pomaganja, onda nismo dobro naučili lekciju – rekao je muftija Smajkić.
Da li smo se popravili?
Salih ef. Čolaković, direktor Islamskog centra u Mostaru, istakao je da je malo toga učinjeno kako bi se pronašla tijela nedužno ubijenih Bošnjaka.
– Ovdje se radi o našim šehidima i nama živima. Za šehide znamo, ali pitanje je da li smo na njihovoj smrti i krvi izvukli valjane zaključke? Da li smo se popravili – upitao je ef. Čolaković.
(dnevniavazba)