Sindikati su radnike zbog povećanja poreza pozvali u masovne demonstracije, dok parlament raspravlja o drastičnim mjerama koje zahtijevaju EU i MMF prijeteći da će Grčkoj uskratiti 12 milijardi eura kako bi ta zemlja do sredine jula vratila dugove.
Jučer navečer je grčki premijer George Papandreou molio parlament da obavi svoju “patriotsku dužnost” i glasa za mjere kako bi održali državu “na nogama”. O mjerama će se glasati u srijedu i četvrtak. Izglasaju li se te mjere štednje, EU i MMF oslobodit će i drugi dio od 110 milijardi eura pomoći toj zemlji. Evropski dužnosnici počet će zatim s finalizacijom pojedinosti vezanih za upumpavanje još 120 milijardi eura pomoći Grčkoj koji bi joj trebali pomoći da plati svoje dugove do kraja 2014. godine.
I dok premijer vodi svoju bitku u parlamentu, na ulicama Grčke zavladao je potpuni haos. Policija je na omladinu koja ih je gađala kamenjem i bocama bacala suzavac. Pred zgradom parlamenta, na trgu Sintagma, okupljene su hiljade demonstranata. BBC javlja kako su demonstranti uzrokovali i manje požare.
Zbog opštog štrajka obustavljena je većina javnih usluga, banke su zatvorene, a u bolnicama radi minimalan broj osoblja koji prihvaćaju samo hitne slučajeve. U Ateni ne voze tramvaji i autobusi, trajekti ne plove za otoke, a radnici podzemne željeznice vozili su samo kako bi “Atenjani mogli doći na demonstracije”, navodi Index.
Po središtu Atene raspoređeno je više od pet hiljada policajaca.
“Situacija u kojoj se nalaze radnici je tragična, nalazimo se na rubu siromaštva”, kazao je jedan od demonstranata za BBC, dodajući: “Vlada je proglasila rat i mi ćemo na njega odgovoriti”.
Sindikati su ogorčeni Vladinim planom da nametne poreze onima koji zarađuju minimalnu plaću. Tome je prethodilo razdoblje u kojem su rađeni i drugi rezovi, što je rezultiralo sa više od 16 posto nezaposlenih u državi. Prema anketama, između 70 i 80 posto Grka protivi se Vladinom planu štednje.
“Protivimo se onome što nam pokušavaju napraviti. Vrlo dobro znamo da će ove mjere biti naš nadgrobni spomenik. Radnici će trpjeti ogromne posljedice, kao i svi na svim društvenim nivoima”, kazao je zaposlenik tamošnje banke.
Herman Van Rompuy, predsjednik Evropskog vijeća, kazao je kako će se posljedice glasanja u Grčkoj osjetiti u cijelom svijetu.
“Postoje neki odlučujući trenuci, i nadolazeći sati bit će odlučujući, presudni za grčki narod, ali i za eurozonu i za stabilnost svjetske ekonomije”, citirao je Van Rompuya AFP.
(24sata.info)