Brammertz u UN-u: I dalje čekamo na odgovor ko ga je 16 godina skrivao

0

Brammertz u UN-u: Srbija hapšenjem Mladićaispunila jednu od ključnih obaveza, ali i dalje čekamo na odgovorko ga je 16 godina skrivao

Mladićevo hapšenje u ponedjeljak su pozdravile i sve članice Vijeća sigurnosti UN-a

Glavni tužilac Haškog tribunala (ICTY) Serge Brammertz izvjestio je u ponedjeljak Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN) da je Srbija, hapšenjem haškog optuženika Ratka Mladića, ostvarila “sjajan rezultat” i ispunila jednu od ključnih obaveza prema tom sudu.

Mladićevo hapšenje u ponedjeljak su pozdravile i sve članice Vijeća sigurnosti UN-a, pri čemu su evropske države posebno istakle da je Srbija time načinila važan korak na putu ka članstvu u EU, dok je predsjednik Haškog tribunala George Patrick Robinson ocijenio da hapšenje najtraženijeg haškog bjegunca “predstavlja prekretnicu u historiji Tribunala”.

Brammertz je istakao da, mada je hapšenje Mladića “sjajan rezultat”, ostaje činjenica da je on bio na slobodi 16 godina, što nameće pitanje kako je bilo moguće da se krije toliko dugo, iako su u potrazi za njim bili angažovani toliki državni resursi.

– Hapšenjem Ratka Mladića, Srbija je ostvarila značajan napredak … i ispunila jednu od ključnih obaveza prema Tribunalu,  izjavio je Brammertz pred Vijećem sigurnosti, naglasivši da je Srbija istovremeno “priznala vladavinu zakona za glavni temelj svoje budućnosti”.

Brammertz je podsjetio da je u prvobitnom izvještaju, poslatom članicama VS UN-a sredinom maja, bio kritičan prema naporima Srbije da uhapsi preostale bjegunce i da je tražio da riječi budu pretočene u konkretne i vidljive rezultate.

On je pozdravio najavu srpske vlade da će provesti istragu protiv mreže koja je podržavala Ratka Mladića i pomagala mu da se krije, pozvao vlasti u Beogradu da nastave da ispravljaju propuste koje je on naveo u pisanom izvještaju i izrazio je nadu da će i posljednji preostali bjegunac Goran Hadžić “biti uhapšen bez odlaganja”.

Haški tužilac je izlaganje pred Vijećom sigurnosti zaključio konstatacijom da je dugo očekivano hapšenje Mladića “jedan od najznačajnijih događaja” u historiji Tribunala, dodajući da je njegova kancelarija rješena da “ekspeditivno nastavi sa suđenjem”.

U debati koja je uslijedila poslije predstavljanja Brammertzovog izvještaja o saradnji Srbije s Haškim tribunalom, članice VS pozdravile su Mladićevo hapšenje, a evropske države posebno su istakle da je time Srbija načinila važan korak na putu ka članstvu u EU.

Članice VS takođe su ohrabrile vlasti u Beogradu da nastave potragu za Goranom Hadžićem.     

Sjedinjene Američke Države ocijenile su da je Mladićevo hapšenje “kamen temeljac ka putu ka pravdi i pomirenju” i pohvalile vlasti Srbije zbog tog hapšenja i obećanja da će uhapsiti i posljednjeg haškog bjegunca, Gorana Hadžića.

Rusija i Kina su pozdravile Mladićevo hapšenje i izručenje Haškom tribunalu, ali su naglasile da to hapšenje ne smije biti izgovor za produženje roka rada Tribunala.

Njemačka je čestitala srpskim vlastima na hapšenju Mladića i ocijenila da će to hapšenje “približiti Srbiju evropskim perspektivama”, a Velika Britanija je poručila Srbiji da “iskoristi zamah”.

Portugalija je takođe pozdravila hapšenje Mladića, ocijenivši da je ono važno za evropsku perspektivu Srbije, dok je predstavnica Francuske ukazala da je time “stavljenja tačka na 16 godina nekažnjivosti”.

   

Bosna i Hercegovina je pozdravila hapšenje Mladića i ocijenila da je “pravda jedina utjeha za one koji su izgubili svoje voljene” tokom rata 1992-1995. godine.

   

Predsjednik Tribunala Patrick Robinson, koji je podnio izvještaj prije Brammertza, ocijenio je da hapšenje Mladića “predstavlja prekretnicu u historiji Tribunala” i da će suđenjem biti uklonjena “još jedna cigla iz zida nekažnjivosti”.

   

– To nas približava uspješnom ispunjenju našeg mandata. Goran Hadžić je posljednji preostali bjegunac, napomenuo je Robinson.

 

Fena

 

Leave a Reply