Iz diplomatskih krugova bliskih francuskom ambasadoru u UN-u Žerardu Araudu (Gerard) „Dnevnom avazu“ potvrđeno je da je pismo predsjednika RS Milorada Dodika, u kojem se on generalnom sekretaru UN-a Ban Kimunu (Ki-moon) žali na izvještaj visokog predstavnika Valentina Incka (Inzko), stiglo na neke adrese, ali ga ne žele komentirati.
Potreban paraf
Međutim, kako naš list saznaje, svi su izgledi da će i ovo pismo, kao i u prethodnih nekoliko slučajava, kada su vlasti manjeg bh. entiteta pokušale da zaobiđu zvanične diplomatske kanale i diplomatsku poštu pošalju preko Sarajeva, a ne direktno iz Banje Luke, biti tretirano kao i ranije, kao da ga nema.
– Nismo dobili nikakvo pismo da ja znam – rekao je za našu novinu portparol generalnog sekretara UN-a Farhan Hak (Halj), koji je podsjetio da diplomatska pošta stiže iz ministarstava vanjskih poslova zemalja članica UN-a putem njihovih misija u Njujorku.
Doznajemo da Misija BiH u Njujorku, niti njen šef, ambasador Ivan Barbalić uopće nemaju uvida u Dodikovo pismo, ali da su se o njemu raspitivali kod nekoliko zemalja, stalnih članica Vijeća sigurnosti (VS), uključujući i Njemačku. Ipak, kopiju nisu dobili ni od koga.
Osim Francuske, kopiju Dodikovog pisma posjeduje i Misija Ruske Federacije u UN-u. Međutim, etablirana diplomatska pravila nalažu da svako pismo iz BiH u UN mora proći zvanični kanal i paraf ambasadora Barbalića. Tek onda pismo bi, uz poseban dopis iz Misije BiH, moglo biti poslato u sekretarijat UN-a, da bi se zatražila distribucija njegovog sadržaja kod ostalih 14 zemalja članica VS. Dodik je, očito, i ovoga puta to želio zaobići.
Politička šteta
– Njegovo pismo do određenih diplomatskih adresa na Ist Riveru ipak je stiglo putem jednog visokorangiranog bh. diplomate koji direktno komunicira s kabinetom srpskog člana Predsjedništva BiH Nebojše Radmanovića – kaže jedan drugi dobro informirani diplomata u UN-u.
Iako je Predsjedništvo BiH zaduženo za vanjsku politiku zemlje, posebnim pravilnikom utvrđeno je da diplomati u misijama BiH u UN-u ne smiju direktno komunicirati s bilo kojim od predsjedničkih kabineta u Sarajevu, nego isključivo putem MVP-a BiH.
Stefan Krouza (Stephane Crouzat), direktor komunikacija francuskog predsjednika VS za maj, koji je „Avazu“ potvrdio prijem pisma, upravo tako i tretira Dodikovu korespondenciju, kao dokument na osnovu kojeg se neće voditi nikakva diskusija o situaciji u BiH kada Incko sutra podnese svoj redovni izvještaj o situaciji u zemlji.
To, naravno, ne znači da politička šteta zbog paralelne diplomatije ponovno nije načinjena BiH.
Zbog Radmanovića niko ne dolazi
Predsjedavajući Predsjedništva BiH neće doći u Njujork zbog operativnog zahvata koji je imao, a u Sarajevu, navodno, nisu mogli usaglasiti ko bi ga trebao zamijeniti, tako da ovoga puta neće biti niko od bh. političara, pa će govor iz BiH pročitati ambasador Barbalić.
Do početka ovog vikenda taj govor još nije bio usaglašen, a prvobitna verzija koju je sastavio politički koordinator Misije BiH u Vijeću sigurnosti Miloš Vukašinović vraćena je na doradu i skraćenje.
Jeremić želi vidjeti Barbalića
Iz dobro obaviještenih diplomatskih izvora u Njujorku saznajemo da je ministar vanjskih poslova Srbije Vuk Jeremić, koji početkom naredne sedmice dolazi u UN radi prisustva sjednici VS posvećenoj Kosovu, zatražio sastanak ili radni ručak s bh. ambasadorom u UN-u Ivanom Barbalićem.
Još nema potvrde da će se ovaj sastanak i dogoditi, jer Barbalić ga nije mogao prihvatiti bez odobrenja Sarajeva. No, ono što je sigurno jeste da će Barbalić sutra imati zajednički ručak s visokim predstavnikom Inckom.
(dnevniavazba)