“Očito da je shvaćena naša poruka da za određene stvari treba žtražiti lijekž”, rekla je Cvijanovićeva u Beogradu.Ona kaže da je zadovoljna činjenicom da je EU reagovala na takav način i pokazala punu opredijeljenost da se radi na rješavanju određenih pitanja koje je Srpska identifikovala kao vrlo problematična pitanja.”Srpska je primijenila određene političke mehanizme, a nakon toga i diplomatske i pozicionarala se na način da jeste faktor u rješavanju određenih pitanja”, naglasila je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, veoma je bitno što je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton sa saradnicima, odnosno sa Miroslavom Lajčakom, bila u Banjaluci i da je postignut određeni dogovor. “Najveći kapital toga je da je otvoren dijalog i da je data šansa dijalogu da se dođe do rješenja određenih pitanja. Pri tome nisu uzurpirana neka prava, niti smo se odrekli nekih prava. To je bila konstruktivna priča u kojoj se došlo do polaznih osnova ili rješenja, koja ćemo moći da imamo u budućnosti”, dodala je Cvijanovićeva.Ona je rekla da Srpska duboko vjeruje da će se dijalogom doći do rješenja za sva pitanja koja su označena kao sporna, zbog čega i jeste data šansa dijalogu. Prema njenim riječima, činjenica da će prvim strukturalnim dijalogom o temi Suda i Tužilaštva BiH predsjedavati komesar EU za proširenje Štefan File govori da je data potrebna pažnja svim pitanjima koje je Srpska označila kao problematična.
“Ja očekujem i želim da vjerujem da ćemo doći do kvalitetnih rješenja, što znači da će se i rad tako važnih institucija, kao što su pravosudne, dovesti u normalu i da počnu da primjenjuju sve one prakse i standarde koje primjenjuju sve takve institucije u svijetu”, rekla je Cvijanovićeva. Ona je naglasila da je izuzetno važno da postoji dobra saradnja između EU i BiH u cjelini, zato što se radi o dvije ugovorne strane kada je riječ o procesu stabilizacije i pridruživanja.
Cvijanović je danas posjetila Predstavništvo Republike Srpske u Beogradu gdje je razgovarala sa direktorom Predstavništva Mlađanom Cicovićem o daljim koracima na jačanju saradnje Srpske i Srbije. Predsjednik RS Milorad Dodik i visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton postigli su 13. maja u Banjaluci dogovor o početku strukturalnog dijaloga o problemu pravosuđa BiH, a za uzvrat skupština Srpske da revidira odluku o referendumu. Tema strukturalnog dijaloga biće reforma pravosuđa, funkcionisanje pravosuđa na državnom, entitetskom i kantonalnim nivoima i pravni okviri koordinacije nadležnosti.
(SRNA)