Opasna bakterija EHEC nije stigla u BiH

0

Opasna bakterija EHEC nije stigla u BiH

Najmanje 10 osoba je umrlo u Njemačkoj, a 276 se razboljelo nakon konzumiranja krastavaca zaraženih opasnom bakterijom enterohemoralgične ešerihije koli (EHEC).

Bakterija se širi i na druge zemlje, ali zasad nijedan slučaj nije zabilježen u BiH. Medicinski stručnjaci i dežurni timovi u službama hitne pomoći u BiH ustvrdili su da bakterija još nije registrovana na našim prostorima, te da nema razloga za zabrinutost niti paniku.

Sakib Tukar, šef smjene u Zavodu za hitnu i medicinsku pomoć Kantona Sarajevo, rekao je da nisu zabilježili nijedan slučaj tegoba kod pacijenata usljed zaraze bakterijom enterohemoralgične ešerihije koli, pišu Nezavisne novine.

“Naravno, zabilježeni su neki slučajevi trovanja, koji su uobičajeni i nemaju veze s ovom bakterijom, koje, koliko ja znam, još nema na našim prostorima”, rekao je Tukar.

Kako su kazali u Službi hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Banjaluka, oni nisu registrovali pacijente koji su se žalili na tegobe izazvane zaraznom bakterijom enterohemoralgične ešerihije koli.

Međutim, situacija u nekim drugim zemljama kad je u pitanju ova bakterija nije optimistična. Tako je Švedska prijavila 25 slučajeva zaraze, od kojih je kod 10 otkriven hemolitičko-uremijski sindrom (HUS), dok je Danska prijavila sedam slučajeva zaraze, od kojih su tri osobe oboljele, a Velika Britanija tri slučaja, od kojih su dva oboljela od HUS-a.

Podaci pokazuju i da Holandija ima jednog oboljelog, a Austrija dva slučaja zaraze, dok je u Švicarskoj zabilježen jedan sumnjiv slučaj.

Francuska ministarstva za ekonomiju, zdravlje i poljoprivredu su saopštila da u toj zemlji ispituju tri sumnjiva slučaja, koja su u vezi s epidemijom u Njemačkoj, a ne s krastavcima koji su ranije povučeni iz prodaje.

Zvaničnici u Njemačkoj navode da su krastavci, koji su uvezeni iz Španije, zaraženi posebnom agresivnom vrstom ove bakterije, koja izaziva hemolitičko-uremijski sindrom.

Iz Evropskog centra za prevenciju i kontrolu zaraznih bolesti, sa sjedištem u Švedskoj, saopšteno je da je ova epidemija “jedna od najvećih u svijetu koja se tiče HUS-a i najveća ikada zabilježena u Njemačkoj”.

“Iako se slučajevi HUS-a najčešće dijagnosticiraju kod djece do pet godina, u ovom slučaju 87 posto zaraženih su odrasli, od čega su 68 posto žene”, navodi se u saopštenju ovog centra.

Oni navode da je kod trećine oboljelih u Njemačkoj bolest praćena teškom anemijom, stomačnim problemima i otkazivanjem bubrežnih funkcija.

Eksperti savjetuju pacijentima odlazak ljekaru čim se jave prvi simptomi bolesti, jer je, kako su kazali, bakterija otporna na većinu antibiotika.

Naučnici s njemačkog univerziteta upozoravaju da širenje zaraze još nije gotovo, te da je moguće da će doći do sekundarnih infekcija u ovom periodu.

“One djeluju sa čovjeka na čovjeka i mogu se izbjeći. Zato sada svu pažnju moramo usmjeriti na bolju ličnu higijenu”, rekli su naučnici.

Iz Španije rijetko uvozimo

Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS, kazao je da oni nemaju informaciju da je na teritoriju BiH uvezen zaraženi krastavac iz Španije.

“Inače se iz Španije povrće uvozi veoma rijetko ili gotovo nikako, ali nikad se ne zna jer postoji mogućnost da je iz druge zemlje uvezeno u našu”, rekao je Usorac.

Međutim, on je kazao da se krastavac u BiH uvozi, kao i svako drugo voće i povrće, ali prije svega iz Egipta i tako koristimo ono što je izvan svih klasa i što ne može proći na evropskom tržištu.

Zbog neradnog dana juče nismo mogli doći do informacija iz nadležnih inspekcija RS i FBiH o mogućem uvozu zaraženog krastavca.

Mojportal

Leave a Reply