Odnos između oca i kćerke u islamu

0

fahterIslamBosna.ba– Među mnogim dinamičnim pitanjima s kojima se suočava muslimanska zajednica, jedno od pitanja o kojem se najmanje govori je odnos između oca i kćerke.

Ovo pitanje se često predvidi, ignoriše, i generalno se tretira kao neugodnost. Posebno među imigrantskim porodicama, odnos između oca i kćeri (kćerki) je dalek. Djevojkama se savjetuje da provode najviše vremena sa svojim majkama i ženskim svijetom.

Djevojka može biti “babina mala princeza” dok je beba, dojenče ili dijete, ali kad se približi pubertetu, nerijetko će se naći u situaciji da ostaje kući umjesto da se vodi u džamiju. Pažnja se s nje usmjerava ka njenog braći, ako ih ima. Nažalost, ova praksa ima veoma negativne posljedice, po očeve, kćerke i ummet generalno.

Prema psiholozima, važnost odnosa između oca i kćerke se često zapostavlja, bez obzira na enormnu ulogu koju ima na obje strane. Zaista, nedostatak odnosa se vremenom uopšte ne prepoznaje, sve dok se ne dostigne zrelije doba, kad je vrlo teško mijenjati uobičajeni način ponašanja. Uloga oca u životu njegove kćerke je središnja: on je prvi muškarac u njenom životu, onaj koji joj predstavlja sliku koju on, kao pripadnik muškog spola, ima o njoj, i stoga joj oblikuje osjećaj samovrijednosti u očima drugih muškaraca, onaj čije ponašanje i maniri formiraju kriterij za odabir budućeg supruga.

U islamu, a i u psihologiji, otac se smatra kćerkinim zaštitnikom, onim koji ju štiti od zla, onaj koji ju uči životne vještine i vrijednosti. Ipak, uprkos svemu ovome, previše očeva se udaljava od svojih kćeri i igraju sasvim sporednu ulogu u njihovim životima. Postoji predrasuda da je otac samo onaj koji materijalno opskrbljuje kućanstvo, da je njegova primarna uloga vezana za financije, a ne za njegovanje i razvijanje. Ipak, zar nije majčina uloga da odgaja djecu? Zar nije majčin posao da uči kćer kako da bude djevojka, žena?

Da, jeste, ali nije samo majka roditelj toj kćerki. Kćer je jednako i očeva odgovornost. Njegovi geni su oslikani u njenoj DNA, njegova krv je i njena krv. Kad ju pogleda gleda dio sebe, u njenim manirima vidi odraz svojih manira i stavova. Kako bilo koji otac može svjesno minimizirati svoju ulogu u kćerkinom životu?

Greške koje očevi prave

– Nedovoljna uključenost u rođenje djeteta.

Uzmi svoju kćerku u naručje. Nosaj je. Mijenjaj joj pelene. Ne možeš očekivati da će se razviti veza između tebe i nje ako se ne potrudiš.

– Neuključivanje zbog straha od greške zbog nespremnosti.
Budući da si sigurno imao iskustvo sa drugim ženama iz svoje porodice (majka, sestra, supruga), nisi toliko nespreman koliko misliš, stoga opusti se.

– Otuđivanje od kćerke tokom njenog sazrijevanja.
Djevojčice odrastu. Mijenjaju se fizički. To je životna činjenica, stoga se na to navikni. Da, pubertet je za sve neprijatan, ali poricanje ili ignorisanje te promjene, ili još gore, ignorisanje kćerke, samo sve pogoršava. Niko ne govori da moraš razgovarati s kćerkom o menstrualnom ciklusu, ali bi mnogo značilo da joj pružiš analgetik kad znaš da je u boli zbog takvog stanja. Ovo je jedan primjer očevog poricanja kćerkinog odrastanja, ali ima ima jako puno.

– Smanjenje ili potpuni izostanak fizičkog kontakta.
Ideja da je zagrljaj, poljubac ili bilo koji drugi pozitivni fizički kontakt pogrešan je smiješna. Zapravo, taj kontakt postaje od enormne važnosti za njen razvoj. Bez obzira da li tvoja kćerka ima pet ili petnaest godina, oboje trebate biti dovoljno bliski da se zagrlite duže od pet sekundi bilo kad.

– Izostanak emocionalne komunikacije.
“Dodaj mi so” ne spada pod realnu komunikaciju. Potrudi se da budeš uključen u njen svakodnevni život, da znaš informacije o njenoj školi i prijateljima ili njenim osjećanjima bilo kad. Razvijanje ove veze stvara osjećaj sigurnosti i povjerenja, zbog čega će ti se kćerka moći okrenuti za bilo kakvu emocionalnu pomoć i rješavanje konflikta.

– Nepokazivanje da si ponosan što si njen otac.
Djevojke čeznu za očevom pohvalom jednako kao i dječaci. Ništa više neće oduševiti djevojku od toga da zna da otac vidi dobre karakteristike u njoj, da je ponosan na nju i njena dostignuća.

Najbolji, najsavršeniji primjer veze između oca i kćerke se može naći u islamu. Je li ikad bio ijedan otac više posvećen kćerci od našeg Poslanika s.a.v.s. prema svojoj kćerci Fatimi r.a.?

Svima nam je poznata ova priča: mlada Fatima koja je jedva napunila deset godina, čisti prljavštinu sa očevih leđa i bijesno napada vođe Kurejšija zbog njihovog ponašanja.

Fatima, koja je brisala najmanji tračak prašine koji bi pao na glavu njenog oca, bi bila utješena njegovim riječima: “Ne plači, kćeri, Allah štiti tvoga oca!”

Za Fatimu, zjenicu svoga oca, Poslanik a.s. Je rekao: “Fatima je dio moga tijela, moje srce i moja duša. Ko god nju uvrijedi, uvrijedio je mene, a ko god uvrijedi mene, uvrijedio je Boga.” (Buhari, Muslim)

Plemenita Fatima, jedna od najboljih četiri žene na svijetu je rekla: “Najbolje su četiri žene na svijetu: Merjem, Asja, žena Faraonova, Hatidža, majka vjernika i Fatima, kćer Muhammedova.”

Za Fatimu je Aiša r.a. Rekla: “Nisam nikoga vidjela sličnijeg Poslaniku kada stoji ili sjedi do kćerke mu Fatime. Kada bi Fatima ušla kod Poslanika, ustao bi i poljubio je, te je posadio pored sebe. A kada bi Poslanik ušao kod nje, ustala bi, poljubila ga i napravila mu mjesto pored sebe.”

Cijelom ummetu je pružen nevjerovatan primjer kako treba da izgleda odnos oca i kćerke. Koliko pouka o tom odnosu se izvodi iz šerijata? Koliko znanja i mudrosti se prenosi sa oca na kćerku, sa kćerke na njene sinove, Hasana i Huseina r.a.? Subhan’Allah! Kako možemo omalovažavati, zanemarivati i zaboravljati važnost takve veze?

O očevi muslimani, da li ćete slijediti stope Allahovog poslanika s.a.v.s? Da li ćete pomoći svojim kćerkama da postanu Fatime današnjice? Ili ćete ih nastaviti ignorisati, zanemarivati, prepuštajući ih “ženskim utjecajima?” Da li ćete nastaviti minimizirati ili čak uništavati potencijal sljedeće Merjeme, Aiše, Hatidže ili Fatime?

O muslimani, budite muškarci! Budite očevi najboljih muslimanki koje će ikad živjeti u ovom ummetu!

Izvor: OpenTruths.com
Prijevod i obrada: IslamBosna.ba

Leave a Reply