Nuklearke (ni)su opasne po zdravlje djece?
Istraživanje u Velikoj Britaniji nije utvrdilo ništa što bi ukazivalo da su djeca koja žive u blizini nuklearnih elektrana pod povećanim rizikom da obole od leukemije, ali u Njemačkoj su došli do upozoravajućeg rezultata.
Naučnici Komiteta za medicinske aspekte radijacije u prirodnoj sredini (KOMARE), koji su obavili istraživanje, utvrdili su da je između 1969. i 2004. na udaljenosti do pet kilometara od britanskih elektrana zabilježeno samo 20 slučajeva dječije leukemije, a na području širem od 25 kilometara 430 slučajeva.
Navedena učestalost oboljenja nije ništa veća nego u oblastima u kojima uopšte nema “nuklearki”, istakli su stručnjaci COMARE, zaključujući da su djeca koja žive u blizini nuklearnih centrala pod izuzetno malim dodatnim rizikom da obole od leukemije, a možda je on čak ravan nuli.
Istraživanjem KOMARE bila je obuhvaćena okolina 13 “nuklearki” u Velikoj Britaniji.Aleks Eliot, predsjednik COMARE, naglasio je da bi i ubuduće trebalo budno pratiti eventualnu vezu između blizine “nuklearki” i leukemije, ali da bi bilo mudro potražiti uzroke ovog oboljenja kod djece i na drugim stranama.
Ima stručnjaka koji smatraju da bi pojava leukemije možda mogla da bude dovedena u vezu i s nekom vrstom infekcije, najvjerovatnije virusnom.
Ali, njemačka studija iz 2007. dala je suprotne rezultate od ove britanske, pošto je njen zaključak bio da postoji znatno povećanje rizika od dečije leukemije u okolini “nuklearki”.
Stručnjaci KOMARE ističu da je na takav rezultat vjerovatno uticala jedinstvena pojava znatno većeg broja slučajeva leukemije oko njemačke “nuklearke” u Krimelu između 1990. i 2005, kakva nije registrovana ni oko jedne druge nuklearne elektrane u toj zemlji.
Predsjednik KOMARE naglasio je da se nalazi britanske studije odnose samo na uslove normalnog rada “nuklearki”, ali navodi da su neka istraživanja pokazala da čak ni černobiljska katastrofa 1986. nije imala veće posljedice za učestalost leukemije među djecom.
Srna