Izručenje Mladića Haškom tribunalu za 2 do 4 dana

0

Izručenje Mladića Haškom tribunalu za dva do četiri dana

Državni sekretar Ministarstva pravde Srbije Slobodan Homen rekao je da postupak izručenja generala Ratka Mladića Haškom tribunalu može trajati od danas maksimalno četiri, a minimalno dva dana.

Homen je rekao da su ispunjeni uslovi za izručenje Mladića na osnovu zakona o saradnji sa tim sudom, podsjetivši da danas u 17.00 sati ističe rok za ulaganje žalbe.

Ukoliko žalba u tom periodu ne stigne, naveo je on, sačekalo bi se 24 sata da se vidi da li je poštom poslata.

“Ukoliko stigne, postoji rok od tri dana za raspravu, a donošenje odluke koja je u nadležnosti suda moguće je odmah i upućuje se Ministarstvu pravde”, rekao je Homen za B92.

Kada žalba, koja bi se vjerovatno odnosila na psihofičko stanje Mladića, stigne u Viši sud u Beogradu donosi se odluka kojom se ukida ili sprovodi prvostepena odluka.

“Može se očekivati da se potvrdi prvostepena odluku i onda bi se takav dokument uputio Ministarstvu pravde, koje bi trebalo da da saglasnost na odluku suda, a, kao i u slučaju drugih ekstradicija, odluku o tome kao posljednja instanca donosi ministar pravde”, naveo je Homen.

Homen je rekao da postoji nalaz konzilijuma ljekara o zdravstvenom stanju Mladića, kome je sud dao puno povjerenje, a da, sa druge strane, advokat i porodica “na svaki način žele da odugovlače da ne dođe do izručenja”.

Homen smatra da bi u slučaju izručenja, zbog bezbjednosnog rizika, bilo potrebno pružiti svu zaštitu prilikom izlaska i ulaska u pritvorsku jedinicu i transporta do aerodroma.

On je rekao da se postavlja pitanje ko je pomagao Mladiću, koje su to policijske i državne strukture i da li su strane službe pomagale, jer se postavlja pitanja gdje se nalazio tokom 15 godina.

“Ukoliko budu postojali dokazi da su strane službe pomagale Mladiću, morala bi da reaguje srpska diplomatija”, kaže Homen.

Homen je upitao zašto je država izgubila milijardu ili dvije milijarde eura zbog njegovog sakrivanja i ocijenio da u vrijeme vlade Vojislava Koštunice nije bilo političke volje da se to istraži.

Komentarišući zahtjev Mladića da obiđe grob svoje ćerke, Homen je ocijenio da bi to predstavljalo problem i nepotreban bezbjednosni rizik i najavio da će o tome odlučiti sud.

Homen je rekao da nema razloga da Mladić, ukoliko ima na to pravo, kao i svi drugi pritvorenici, ne dobije penziju, koju bi koristila njegova djeca.

Srna

Leave a Reply