Vladi u Atini nije u interesu izlazak iz euro-zone, kategoričan je list “Tagesspiegel” iz Berlina i dodaje:
Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Mnogi smatraju kako ova kriza ugrožava stabilnost eura”Sigurno je da građani Grčke ne bi bili oduševljeni ponovnim uvođenjem drahme kao nacionane valute. Dvije trećine njih je protiv toga, pokazuju ankete. Nije ni čudo, jer upravo euru Grci ima da zahvale što su dobili relativnu stabilnost cijena i kredite s niskim kamatama. Tokom sedamdesetih i osamdesetih su morali da se bore sa inflacijom koja je bila u dvocifrenim iznosima. Zbog toga oni ne žele da se odreknu eura. Zajednička valuta im je tokom proteklih devet godina donijela blagostanje i visoke stope rasta privrede.
Istovremeno je euro postao i jedan od razloga za krizu. Niske kamate su omogućila i građanima i državi da žive iznad svojih mogućnosti, na kredit. Euro je otežao izvoz, odnosno konkurentnost grčkih proizvoda i usluga – prvenstveno se to osjetilo u sektoru turizma. U vrijeme drahme je država taj debalans mogla da izgladi smanjenjem vrijednosti vlastite valute na kursnim listama. To više nije moguće jer se kurs eura određuje u Centralnoj evropskoj banci”, piše “Tagesspiegel”.
Povratak na drahmu – manje od dva zla
Glasine o mogućem izlasku Grčke iz euro zone kruže jer o tome glasno govore neki stručnjaci. Ponovno uvođenje drahme u Grčkoj bi bilo manje od dva zla, prenosi “Der Spiegel” procjenu njemačkog eksperta za ekonomiju Hansa Wernera Sinna. “Der Spigel” o tome piše:
Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Grčka leži na “brdu dugova””Ukoliko Grčka istupi iz euro zone, ona može smanjiti vrijednost svoje valute i tako postati konkurentna na međunarodnom tržištu. Istovremeno bi građani Grčke pohitali da podignu svoje devizne ušteđevine i tako bi sigurno došlo do bankrota svih banaka. Kompletan bankovni sektor bi morao da se uspostavi od nule i to uz pomoć EU, smatra Hans Werner Sinn. Ukoliko bi Grčka pokušala da provede takozvano “interno obezvrjeđivanje” na način da ostane u euro-zoni i snizi plate 20 do 30 odsto, onda bi došlo do građanskog rata, tvrdi Sinn.
Drugim riječima – u interesu same Grčke je da napusti euro-zonu, jer bi u suprotnom morala da uvede još oštrije mjere štednje nego sada. Brutalne mjere štednje bi, međutim, dovele do bankrota ne samo banaka, nego i kompletne privrede, misli Hans Werner Sinn koji tvrdi da se grčke banke i ne mogu spasiti bankrota”, piše “Der Spiegel”.
Autor: Azer Slanjankić
Odg. ur.: Zorica Ilić
(dwworldde)