Na šta se najčešće odnose prigovori na rad medija koji pristižu u RAK?

– Prije svega bih naglasio da mi nismo ovdje da štitimo političare, nego da reguliramo sektor emitovanja. Postoji sud, Zakon o kleveti… Oni, kao i sve ostale javne ličnosti, moraju imati veći prag tolerancije prema medijima koji ih napadaju, koji djeluju provokativno…

Rigorozne sankcije

Znači li to da političari najčešće ulažu prigovore na rad medija?

– Da. Najviše se žale političari koji kontrolišu skoro sve procese u ovoj dr žavi i sada bi još regulatoru trebali govoriti da sa 150.000 kazni onoga ko ih samo jednom spomene u negativnom kontekstu! Linija između regulacije i cenzure vrlo je tanka. Najopasnija stvar koja se jednom regulatoru može desiti jeste da postane cenzor. Prema medijima imamo tolerantan pristup, svaku priliku koristimo da medije upozorimo da se trebaju držati profesionalnih standarda.

Nedavno, 15. aprila, istekao je još jedan rok koji ste dali telekom operaterima da klijentima pruže uslugu prenosivosti brojeva. Kada će ovaj proces zaživjeti u praksi?

– To je veoma teško prognozirati. Proces koji će omogućiti da korisnici promijene operatera, a da ne mijenjaju dotadašnji broj telefona je složen i skup. Imali smo mnogo poteškoća, ali smo to nekako priveli kraju. Većina operatera uspjela je ispuniti svoju zakonsku obavezu, primili smo njihove izvještaje, koji su trenutno na razmatranju. Oni koji ne budu ispunili ono što se tražilo, snosit će sankcije koje će biti rigoroznije nego što su bile ranije (5.000 KM). 

U kojoj je fazi proces digitalizacije BiH, hoće li građani Sarajeva, Banje Luke i Mostara ovog ljeta dobiti digitalni signal, kao što je najavljivano?

– To je u nadležnosti Ministarstva komunikacija i prometa BiH i komisije koju su formirali javni RTV servisi. Drago nam je što je taj proces malo zaživio i što je pokrenut s mrtve tačke. Ali, ima nekoliko drugih stvari koje nas čine vrlo nespokojnim. Prije svega, to je činjenica da ekspertna grupa Foruma o digitalnoj zemaljskoj televiziji BiH Vijeća ministara nije nastavila s radom. 

Zbog čega?

– Glavni razlog je neusvajanje odluka o visini naknada te ekspertne grupe. Vijeće ministara tu odluku je trebalo donijeti prije dvije godine, ali nikako da je donesu. Mi ćemo svoj dio posla obaviti, ali trebaju se i ostali uključiti. Rok za prelazak s analognog na digitalno emitovanje, koji je predviđen za kraj godine, sigurno neće biti ispoštovan.

Ne zaostajemo

Koliko u telekomunikacijama i medijskoj industriji BiH zaostaje za susjedima i Evropom?

– Ja bih se usudio reći da uopće ne zaostajemo, da su naše potrebe zadovoljene. Naši građani prihvatili su nove tehnologije. Mladi, stari, djeca, svi koriste telefon i internet. Bez obzira na sve opstrukcije, ekonomsku krizu… pamet je ta koja dovodi do napretka zemlje. Ja tu polažem velike nade. Mislim da će nove tehnologije koje omogućavaju djeci da stječu znanja istom brzinom kao i djeca u razvijenim zemljama, povući zemlju naprijed. 

BiH je poznata po velikom broju elektronskih medija, rekli ste da ih je više od 180. Hoće li ih toliko opstati i u narednom periodu?

– Kriza ih veoma pogađa iako im mi pokušavamo kroz niske naknada za regulaciju olakšati rad. Međutim, proces digitalizacije cijeli ovaj biznis učinit će skupljim, veoma je upitno ko će opstati. Kada dođe do gašenja analognog signala, propadat će stanice. Njihov broj sigurno će se smanjiti, možda će biti i prepolovljen.

Stranačka kontrola

Vijeće RAK-a davno vas je izabralo za direktora i u drugom mandatu, ali Vijeće ministara to nije potvrdilo. Kakav je Vaš trenutni status?

– Pozicija direktora RAK-a od 2007. godine je stavljana u paketu s pozicijama direktora SIPA-e, s generalnim revizorom, s pozicijom direktora Uprave za indirektno oporezivanje… Sve se riješi, ostade RAK. Zašto? Zato što im ne odgovara RAK koji nije pod stranačkom kontrolom. Sve to zasigurno ne olakšava rad Agencije, ali radimo najbolje što možemo. Drugi mandat počinje teći tek kada to potvrdi Vijeće ministara. Do tada ja nastavljam raditi, jer u zakonu piše da direktor nastavlja vršiti svoju dužnost do okončanja izbora novog direktora. 

(dnevniavazba)

By teha5

Leave a Reply