Ponuda Evropske unije (EU) Miloradu Dodiku da vlasti Republike Srpske ponište odluku o sazivanju referenduma, a da se, zauzvrat, otvori pitanje temeljite reforme pravosudnog sistema Bosne i Hercegovine ne treba predstavljati nikakvo (neprijatno) iznenađenje.
Vršilac dužnosti šefa Delegacije EU u BiH Renco Davidi (Renzo Daviddi), još je 24. aprila u „Dnevnom avazu“ kazao da je Unija, kroz Evropsku komisiju (EK), spremna pomoći u pronalaženju izlaza iz situacije nastale odlukom Narodne skupštine RS.
Kompetencije EK
U okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SAA) sa EU postoji i mogućnost temeljitog pregleda (skrining) različitih oblasti, uključujući i zakonodavstvo, i EK može uraditi to i u slučaju Suda i Tužilaštva BiH.
– Mi smatramo da referendum nije rješenje. Umjesto toga treba razgovarati, povesti dijalog. Sa EU se može razgovarati. U okviru SAA imamo mehanizme skrninga“. Također, imamo i komitete koji rade s pravosuđem. Neka od pitanja otvorenih kroz priču o referendumu mogu biti razmotrena i ocijenjena – kazao je Davidi.
Da ponuda Brisela zvaničnoj Banjoj Luci nije ishitrena, već rezultat duže pripreme, svjedoči i najava da bi se do kraja ovog mjeseca u Briselu trebao održati tzv. ojačani strukturalni dijalog.
Jedno od prvih pitanja koje bi se otvorilo bilo bi reforma pravosudnog sistema BiH, u skladu sa zahtjevima koji proističu iz SAA s EU, ali i upitnika koji bi naša zemlja dobila čim podnese zahtjev za dobivanje statusa kandidata za ulazak u Uniju.
Evropska komisija spremna je i materijalno i tehnički i kadrovski provesti temeljiti skrining bh. pravosuđa, te dati preporuke njegovog reformiranja u skladu sa standardima EU.
No, išlo bi se dalje – EU bi reformu pravosuđa iskoristila da potakne i ostale reforme, posebno one bitne za evropski put naše zemlje.
Javna uprava
Na prvom mjestu tu je temeljito reformiranje javne uprave u BiH. U taj projekt do sada je Unija uložila milione eura, ali bez odgovarajućeg rezultata.
– Cilj je ne samo da se referendum onemogući, ali i izbjegne kriza do koje bi došlo ako bi visoki predstavnik Valentin Incko (Inzko) morao iskoristiti bonske ovlasti, nego i da se aktuelna situacija u BiH iskoristi da se odblokira reformski put objašnjava visoki diplomata EU u Briselu. Ističe da je, naravno, odgovornost na predsjedniku RS hoće li popustiti i omogućiti realizaciju plana Brisela ili ne.
Ešton ne dolazi!
Visoka predstavnica za zajedničku vanjsku politiku i sigurnost EU Ketrin Ešton (Catherine Ashton) neće naredne sedmice posjetiti Banju Luku – tvrde „Avazovi“ izvori u Briselu. Ona, naime, nema nikakvih planova da bi u skorije vrijeme mogla posjetiti BiH.
– Naredne sedmice Ešton sigurno neće doći u BiH. Da li bi se mogla pojaviti u vašoj zemlji nekad kasnije, ne znam. To zavisi i od razvoja situacije u vašoj zemlji – kazao nam je jedan diplomata.
(dnevniavazba)