Većina prisluškivanih građana najavljujetužbu
Većina građana BiH čije su telefone nezakonito prisluškivale Obavještajno-bezbjednosna agencija /OBA/ i Državna agencija za istrage i zaštitu /SIPA/ najavila je tužbe protiv države, pišu “Nezavisne novine”.
Slobodan Radulj, pravobranilac Republike Srpske /RS/, kaže da je vidljivo da su u svemu ovome građani oštećeni i da imaju pravo tražiti nadoknadu štete, i to od BiH, s obzirom na to da je riječ o zajedničkim organima i agencijama.
“Individualna stvar svakog pojedinca je da li će tužiti državu BiH i tražiti nadoknadu štete. To mogu uraditi pojedinačno, svako za sebe, ili kolektivno”, kaže Radulj.
Miroslav Mikeš, advokat iz Banjaluke, kaže da se građani mortaju sami organizovati ukoliko žele da podnesu tužbu protiv BiH, jer nema institucije koja može podnijeti tužbu u njihovo ime.
“Veoma je jednostavno s obzirom na to da je zakonima jasno definisano da tokom prisluškivanja mora postojati zvaničan nalog suda. Tužbu mogu da podnesu pojedinačno ili kolektivno, s tim da je logično da bi odštetni zahtjevi bili različiti zavisno od toga ko je prisluškivan itd.”, naveo je Mikeš.
Goran Obradović, odbornik Skupštine opštine Čajniče, kojem su SIPA i OBA prisluškivale dva telefona, kaže da je već kontaktirao advokate.”Moja prava su ugrožena i u narednih nekoliko dana vidjeću kako će se situacija razvijati i da li će doći do kolektivne tužbe ili ću kao pojedinac tražiti zaštitu svojih prava”, ističe Obradović.
I Nedeljko Blagojević iz Foče, čiji je broj prisluškivan, kaže da je zainteresovan za tužbu, ali da bi mu problem mogle predstavljati finansije i da, ukoliko bude kolektivne tužbe, svakako će u tome učestvovati.
Husein Mušić, advokat iz Sarajeva, istakao je da je očigledno da se krše ljudska prava, te da građani tužbu mogu podnijeti i zbog kršenja Evropske konvencije o ljudskim pravima, i to, člana osam. U članu osam ove konvencije navodi se da svako ima pravo na poštovanje svog privatnog i porodičnog života, doma i prepiske.
(SRNA)