U Libiji umjesto puškama počeli ratovati prodajom nafte
Za rat oružjem, raketama i granatama ni pobunjenici niti lojalisti u Libiji možda više nemaju snage ili volje, ali okršaji se sada prenose na ono zbog čega je sukob uopće i počeo. Na naftu.
Iako se Libija nalazi pod pomorskom blokadom, jučer poslijepodne u luku Zawia koja se nalazi pod kontrolom lojalista uplovio je libijski brod natovaren uvoznom sirovom naftom.
Niko sa sigurnošću ne može reći otkuda je brod doplovio, gdje je nafta nabavljena niti kako je ovo plovilo probilo pomorsku blokadu mornarice koalicijskih snaga, no jasno je da Gadafi uvozom crnog zlata pokušava normalizirati opskrbu gorivom u dijelu Libije koji se nalazi pod njegovom kontrolom.
Gotovo istodobno dok su dužnosnici Gadafijeva režima ulazak tankera u luku Zawia gromoglasno objavljivali kao svoju veliku pobjedu, samo stotinjak kilometara dalje, nedaleko od Tobruka, još se jedan brod nalazio pokraj lučkog naftnog terminala. Ovaj put brod nije iskrcavao nego tovario sirovu naftu za prvu isporuku crnog zlata koje će isporučiti libijski pobunjenici iz Benghazija. Prema Lloydovim podacima, tanker koji se jučer ukrcavao pokraj Tobruka kapaciteta je milion barela, a imajući na umu da je cijena sirove nafte jučer bila oko 100 dolara po barelu, pobunjenici očito mogu računati na pozamašnu i prijeko potrebnu financijsku injekciju.
Odredište ovog broda drži se strogom tajnom, no najvjerojatnija je pristanišna luka Katar, bliskoistočna zemlja koja je priznala režim u Benghaziju i ponudila mu se kao agent pri preprodaji sirove nafte.
Krajnji kupac, pretpostavlja se, bit će rafinerije u Italiji koje se već godinama oslanjaju na naftu iz Libije.
– Ovo pokazuje da su pobunjenici spremni za trgovinu, a uskoro će i drugi vlasnici tankera poslati svoje brodove u Tobruk po robu – kaže za BBC Michele Wiese Bockman, dužnosnik Lloyd’sa.
Amerikanci su otišli
I dok trgovina libijskom naftom cvjeta, američki avioni povukli su se iz akcije. Koalicijske snage sada mogu računati na pomoć svojih američkih kolega samo ako upute zahtjev NATO-u za njihov angažman te ako to Washington izričito odobri. Koalicijski saveznici nisu sretni zbog ove odluke SAD-a.
– Povlačenje američkih zračnih snaga otežava povlačenje Europljana na kojima sada leži odgovornost, a pat-pozicija mogla bi trajati mjesecima – kaže analitičar Malcolm Chalmers.
Danima su me mučili u zatvoru
Iman el-Obeidi, koja je prije desetak dana upala u hotel Rixos u Tripoliju i stranim novinarima ispričala kako su je gadafijevci silovali, živa je i napokon slobodna.
Nakon što su je snage sigurnosti odvele iz hotela, zatvorena je u tripolijski zatvor gdje su je čuvari mučili izlijevanjem vode u lice ili bacanjem hrane po tijelu. – Pustili su me tek nakon što je liječnik ustanovio da sam doista silovana, ali pitanje je dana kada će me ubiti na cesti – kaže Iman el-Obeidi.
(daljecom)