Godišnje se prijavi 60 nestanaka: Najčešće bježe mladi od 15 do 18 godina
Najnoviji slučaj desio se prošle sedmice u Banjoj Luci, kada je nestao 15-godišnji Siniša Dragičević
Svake godine na području koje pokriva banjalučka policija prijavi se nestanak oko 60 osoba, a vrlo često riječ je o maloljetnicima između 15 i 18 godina. Razlozi njihovog odlaska od kuće su, kako objašnjavaju u Centru javne bezbjednosti Banja Luka, nesuglasice u porodici ili loše ocjene u školi.
Prošle sedmice u Banjoj Luci prijavljen je upravo jedan takav slučaj, kada su roditelji 15-godišnjeg Siniše Dragičevića pronašli oproštajno pismo svog sina kojem se izgubio svaki trag, a u kojem navodi da ih je razočarao, te da ga ne traže i što prije zaborave.
Na sreću, mladić je pronađen već sljedećeg dana, a krio se u vagonima na željezničkoj stanici, nedaleko od kuće, te je nakon uspješne potrage vraćen roditeljima.
– Još smo svi potreseni, polako razgovaramo s njim i uključujemo ga ponovo u svakodnevne aktivnosti. Ne znamo kako će se dalje razvijati situacija, ali se nadamo najboljem jer ima našu podršku, kao i drugara iz škole.
Nismo s njim pričali o razlozima zbog kojih je pobjegao, ali pretpostavljamo da je u pitanju dječiji pubertet i naš pritisak da u školi bude što bolji – kazao je Sinišin otac Drago Dragičević.
Iz policije objašnjavaju da potraga za nestalim osobama nikada ne zastarijeva i na snazi je sve dok ne budu pronađeni osoba ili, eventualno, beživotno tijelo.
– Oni koji se u više navrata pojavljuju kao predmet prijave nestanka su maloljetnici, a razlozi su obično porodični problemi, loše ocjene u školi ili želja za avanturizmom – objasnila je portparol CJB Banja Luka Gospa Arsenović.
U banjalučkom Centru za socijalni rad smatraju da, u većini slučajeva, maloljetnici bježe u paru, a razloge, osim onih koje navode u policiji, treba tražiti i u dječijem osjećaju da nije prihvaćeno u porodici i okolini, da za njega niko nema razumijevanja ni interesa, kao i da gubi kontrolu nad svojim životom.
Otpor autoritetu
– Postoje slučajevi u kojima su roditelji prezahtjevni ili perfekcionisti kada su u pitanju uspjeh u školi i ocjene. Djeca u takvoj sredini zauzimaju stav – bježim iz ovog okruženja.
S druge strane, neki roditelji se ponašaju previše zaštitnički i zaustavljaju pubertetliju na putu osamostaljenja i kao treći najčešći razlog bijega je otpor autoritetu, roditeljima ili školstvu – objasnio je psiholog Aleksandar Todorović.
(dnevniavazba)