Žestoki okršaji u Misrati i uplaninama
Snage lojalne libijskom vođi Moameru Gadafiju žestoko su napale gradove u Zapadnim planinama u kojima žive Berberi i nastavili su sukobe s pobunjenicima u okolini luke u Misrati, na zapadu Libije, koju već više od šest sedmica drže pod opsadom.
Glasnogovornik pobunjenika u Misrati izjavio je danas da su se Gadafijeve snage povukle u predgrađe Misrate, u kojoj vlada humanitarna kriza, ali da žestoki sukobi i dalje traju.
“Gadafijevi vojnici su i dalje u predgrađu. Upravo su u toku sukobi u južnom dijelu grada. Revolucionari pokušavaju ostvariti napredak. Centar grada je od jutros stabilan”, rekao je glasnogovornik pobunjenika agenciji Reuters u kratkom telefonskom razgovoru prije nego što je veza prekinuta.
Libijska vojska je ojačala i položaje oko naftnog grada Brege, kazao je jedan oficir pobunjeničke vojske.
Sukobi u Libiji traju od 15. februara, kada su se opozicione snage pobunile protiv Gadafijevog režima.
(fena)