Najveći problem u BiH je Valentin Inzko – zloupotrebljava svoja ovlaštenja i nameće zakone

0

Milorad_Dodik_6Predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik ocijenio je da je učešćem na samitu u Karađorđevu Turska pokušala da popravi utisak da je “jednostrano” prisutna u BiH.

Istovremeno, on je poručio Srbiji da ne treba da se miješa u političku situaciju u BiH. Gostujući u “Kažiprstu” B92 Dodik je izjavio da nije pratio nedavni samit predsjednika Srbije, Turske i članova Predsjedništva BiH u Karađorđevu, ali je naveo da prema tom skupu oseća “podozrenje”.

“Ne mislim da takvi skupovi ne bi trebalo da se održavaju, ali imam određeno podozrenje, imajući u vidu korištenje efekata takvog sastanaka potrebno Turskoj, koja želi da popravi već stvoreni utisak da je jednostrano prisutna u BiH”, kazao je Dodik.

On je ponovio da je referendum demokratska institucija, ugrađena u entitetski Ustav i da zato RS ne izlazi iz ustavnih i dejtonskih okvira.

Dodik je je u intervjuu za “B92” ocijenio da je najveći problem u BiH to što “visoki predstavnik zloupotrebljava svoja ovlaštenja i nameće zakone”.

Za izjavu predsjednika Srbije Borisa Tadića da je referendum unutrašnja stvar BiH, kao i ministra vanjskih poslova Srbije Vuka Jeremića da se odluke Republike Srpske moraju poštovati, Dodik je kazao da one nisu u koliziji.

“Izjava Borisa Tadića je skladu sa kontinuitetom politike koju sprovodi i nije u koliziji sa Jeremićevom izjavom. Zvaničan stav Srbije po pitanju referenduma glasi da je to unutrašnji stav jer smo odluku o njegovom raspisivanju donijeli u skladu sa ustavnim zakonom”, rekao je Dodik.

Dodik je istakao da Srbija “ne bi trebalo da se miješa u proces odlučivanja u BiH”, ali i istakao pod kojim uslovima smatra da bi srbijansko učešće u rješavanju političke krize u BiH bilo potrebno.

“Srbija bi trebalo da se umiješa u slučaju eskalacije problema u vezi sa visokim predstavnikom, i da, kao garant Dejtonskog sporazuma, ustane protiv nametanja volje visokog predstavnika”, kazao je Dodik.

Dodik je kazao da je visoki predstavnik “spriječavao promjenu zakona” i da je ta tema nakon pet godina “potpuno iscrpljena”, kao i da ničiji zahtjevi ne bi mogli da utiču na to da se odustane od refenduma.

“Zakon o Sudu i Tužilaštvu nakon referenduma mora biti modeliran. Mora se utvrditi plan procesuiranja zločina nad Srbima jer nijedan zločin počinjen u prošlom ratu nije procesuiran na sudu. Potrebno je onemogućiti retroaktivnu primjenu zakona. Potreno je da se Sud i Tužilaštvo ne miješaju u rad sudova i tužilaštva RS, kao ni da isti predsjednik suda određuje i Prvostepeno i Apelaciono vijeće”, kazao je Dodik za “B92”.

Referendum o Sudu i Tužilaštvu BiH u RS održaće se početkom juna.

24sata.info

Leave a Reply