Zanatski poslovi plaćeniji u BiH, nego u nekim EU državama

0

marke_Bosanske_copy_copyŠirom svijeta radnici će idućih dana proslavljati Međunarodni praznik rada Prvi maj, ali i upozoriti na potrebu za povećanjem prava radnika te bolje uvjete rada koje uključuju i više plaće.

Povodom ovog praznika portal Plata.ba donio je usporedbe plaća u našoj zemlji s plaćama u državama članicama EU – Slovačkoj, Mađarskoj i Češkoj te usporedbu sa susjednom Srbijom.

Istraživanje o plaćama u BiH koje se provodi na www.plata.ba dio je regionalnog istraživanja u koje su uključene Slovačka, Mađarska, Češka i Srbija i koje pokazuje prosječna primanja zaposlenih u ovim zemljama, ne ulazeći u njhove životne standarde.

Ukupna prosječna plaća je najviša u Češkoj (1870 KM), najniža u Srbiji (860 KM), dok u BiH iznosi oko 920 KM. Sudeći po rezultatima tog istraživanja, zanatski i pomoćni poslovi su uglavnom više plaćeni u BiH nego u Mađarskoj i Srbiji, dok je suprotan trend prisutan kod menadžerskih pozicija i poslova koji zahtijevaju visoku stručnu spremu, gdje naša zemlja za mnoge pozicije ima uglavnom niža primanja.

Međutim, većina poslova u BiH su bolje plaćena nego u susjednoj Srbiji, koja od pet zemalja u prosjeku ima najniže plaće.

Prema istraživanju Plata.ba, najviše plaće u BiH imaju osobe zaposlene na menadžerskim pozicijama, ali kada ih usporedimo s plaćama u tri zemlje EU i susjednom Srbijom, menadžerska primanja u BiH su najniža. Tako, naprimjer, izvršni direktor u našoj zemlji u prosjeku prima oko 2400 KM mjesečno, dok osobe na istoj poziciji u susjednoj Srbiji imaju oko 2900 KM, u Slovačkoj i Mađarskoj 3200 KM, a u Češkoj 3800 KM.

Nešto je bolja situacija u slučaju naplaćenije pozicije u BiH Country Managera sa prosječnom plaćom od 4200 KM, što je više nego u Srbiji (2400 KM) i Slovačkoj (4000 KM), ali manje nego u Mađarskoj i Češkoj gdje plaća za tu poziciju
iznosi oko 5400 KM.

Kada se usporede primanja za inženjerske pozicije, jedino inženjeri u Srbiji imaju manja primanja od onih u BiH. Naprimjer, strojarski inženjer u našoj zemlju u prosjeku prima 1100 KM mjesečno, dok je u Srbiji iznos plaće za tu poziciju oko 900 KM, u Slovačkoj i Mađarskoj 1200 KM, a u Češkoj za 300 KM više.

Višu plaću u BiH imaju inženjeri eklektrotehnike sa prosječno 1300 KM mjesečno, dok njihove kolege u Srbiji primaju plaću nižu za 200 KM. Češka svojim inženjerima elektrotehnike u prosjeku nudi 1600 KM, nešto više nego ostale dvije EU zemlje.

Zanatska zanimanja u BiH su plaćenija nego u Srbiji i Mađarskoj, a zanimljiv je podatak da autolimari u BiH imaju prosječnu mjesečnu plaću od 1170 KM, što je mnogo više od pozicija za koje su potrebne veće kvalifikacije. Ovaj iznos plaće je ujedno viši i od primanja u ostalim zemaljama. Tako autolimar u Srbiji prima oko
570 KM mjesečno, Mađarskoj 600 KM, Slovačkoj i Češkoj oko 1000 KM.

Istraživanje pokazuje da su primanja za prodajna i ugostiteljska zanimanja u BiH među najnižima od pet zemalja. Od ostalih zanimanja, bh. novinari imaju malo veća primanja od kolega u Srbiji (prosječno 700 KM), dok u Mađarskoj njihova mjesečna plaća iznosi oko 850 KM, Slovačkoj 1100 KM te Čekoj 1300 KM.

Pravnici u našoj zemlji primaju oko 1100 KM mjesečno, što je više nego u Srbiji, ali manje od plaća u EU zemljama (Češka 1900) KM), dok ekonomisti imaju još niža primanja (870 KM), što je malo više u odnosu na susjednu Srbiju, ali za 600
KM niže nego iznos plaće u Češkoj.

Administrativni radnici u BiH s plaćom od oko 700 KM, bolje prolaze od kolega u Srbiji i Mađarskoj, ali ne od onih u Češkoj s prosječno 1000 KM mjesečno.

Bl.i.


Leave a Reply