Sporazumi sa Srbijom ne štite državljane BiH i Hrvatske

0

Meddzida_KresoPredsjednik Suda BiH Meddžida Kreso izjavila je da razumije nezadovoljstvo srpskih i hrvatskih udruženja zbog malog broja procesuiranih zločina nad pripadnicima Srba i Hrvata i podsjetila da Sud postupa po svim optužnicama Tužilaštva BiH.

Kreso je ponovila da ova institucija ne može birati predmete, niti može odlučivati o tome kojem pripadniku naroda će suditi, dodajući da je njihova primarna uloga procesuiranje lica koja optuži Tužilaštvo BiH.

“To znači da smo koga god je Tužilaštvo optužilo, presudili na ovaj ili onaj način. U krivičnom referatu mi nemamo zaostataka. Oni se u većini slučajeva završavaju u roku, osim onih gdje imamo optuženike koji su pobjegli. Takvih je osam predmeta u kojima je devet osoba optuženo”, rekla je Kreso za “Večernji list”, izdanje za BiH.

Ona je naglasila da pravna država mora funkcionisati i u naosjetljivijim segmentima, a jedan od njih je utvrđivanje istine o ratnim zločinima.

“Ako postoji dobra volja i iskrenost prilikom potpisivanja sporazuma sa susjednim državama, novi slučajevi `Purda`, `Ganić`, `Jurišić`, `Divjak` mogu se izbjeći. Bojim se da dosadašnji sporazumi, očito potpisani pod pritiskom međunarodne zajednice, ne štite državljane BiH i Hrvatske, jer se vode paralelni postupci protiv državljana susjednih zemalja “, navela je Kreso.

Ona tvrdi da je sporazum BiH-Srbija “jednostrano teretan i to za BiH”, jer predviđa da se kod ustupanja krivičnog gonjenja, a u slučaju dvostrukih istraga, uzima u obzir, odnosno cijeni, prebivalište, državljanstvo i mjesto gdje je najveći broj dokaza.

“To bi trebalo značiti da će države jedna drugoj ustupati krivično gonjenje prema ovim kriterijumima, s tim da riječ `cijeniti` nije obavezujućeg karaktera, što se pokazalo tačnim u slučaju `Divjak`”, navela je Kreso.

Ona je objasnila da bi samo pravosuđe BiH ustupalo krivično gonjenje za one koji pobjegnu u susjednu zemlju, jer ih dvojno državljanstvo štiti od izručenja.

Kreso smatra da ovo nije samo problem BiH, Hrvatske i Srbije, nego cijelog regiona, te da ga treba rješavati na regionalnom nivou.

Srna

Leave a Reply