Slučaj Jovana Divjaka: Srbija ima rok do 14. aprila
Umirovljeni general Armije Bosne i Hercegovine Jovan Divjak, koji se nalazi u Beču, gdje je uz kauciju pušten iz pritvora, osjeća se dobro i veoma je pričljiv, potvrdio je jučer ambasador naše zemlje u Austriji Haris Hrle.
General Divjak je dobro raspoložen, vrijeme provodi čitajući, ponajviše bh. štampu. Mi sada očekujemo da iz Srbije stigne dokumentacija kako bismo znali o čemu se radi, kazao je Hrle, ponovivši da je Divjak sada slobodan čovjek, osim što mu je zabranjeno da napusti Austriju.
Jučer se navršilo petnaest dana kako je Divjak uhapšen na bečkom aerodromu, na osnovu zahtjeva pravosudnih organa Republike Srbije koji ga terete za navodne ratne zločine počinjene nad vojnicima Jugoslovenske narodne armije 3. maja 1992. u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu.
Austrijsko pravosuđe još očekuje da iz Beograda stigne dokumentacija u vezi sa Jovanom Divjakom. Srbija za taj postupak ima rok od 40 dana, koji je počeo teći onog dana kad je Divjak pritvoren, a to je bilo 4. marta.
Dakle, Srbija ima rok da do 14. aprila dostavi dokumentaci ju o tome na osnovu čega temelji svoj zahtjev za procesuiranje Jovana Divjaka.
Odbrana generala Divjaka nastoji dokazati da su optužbe protiv njega politički motivisane, a austrijsko pravosuđe će tek nakon što eventualna dokumentacija iz Srbije bude dostavljena odlučivati o daljem djelovanju u ovom slučaju.
Ukoliko Srbija u datom roku ne dostavi traženu dokumentaciju, to bi mogao biti osnov za Divjakovo oslobađanje.
Haški tribunal je već ranije ocijenio da ono što se dogodilo u Dobrovoljačkoj ulici nema obilježje ratnog zločina, a slično je zaključio i londonski sud postupajući u slučaju Ejupa Ganića.
Uz Srbiju, koja traži da Divjak bude izručen njezinim pravosudnim organima, zahtjev za izručenjem potpisao je i ministar pravde BiH Bariša Čolak, a na prijedlog Tužilaštva BiH koje vodi istragu o Dobrovoljačkoj ulici, a koja bi, prema najavama, trebala biti okončana do juna ove godine.
MOJportal