Realizacija projekta prekogranične suradnje Hrvatske i BiH
U sklopu Programa prekogranične suradnje (IPA) Hrvatska – Bosna i Hercegovina, otpočela je realizacija projeka “Korištenje biomase u energetske svrhe: ABCDE Posavina”.
“Glavni su nositelji projekta Energetski institut ‘Hrvoje Požar’ iz Zagreba i Poljoprivredni fakultet Sveučilišta u Banjoj Luci. Projekt se u Republici Hrvatskoj realizira na području Vukovarsko-srijemske županije, a u Bosni i Hercegovini na području Brčko distrikta i općina Odžak, Domaljevac-Šamac, Šamac i Orašje”, kazala je u izjavi glasnogovornica Vlade Brčko distrikta Mara Simikić, dodavši da se aktivnosti na području Brčko distrikta realiziraju u koordinaciji Odjela za europske integracije i resornog odjela za poljoprivredu u Vladi Brčko distrikta. “Projekt se financira iz IPA fonda Europske unije, a osnovni mu je cilj promocija poljoprivredne biomase u ruralnoj proizvodnji korištenjem biomase u energetske svrhe.
U sklopu ovog projekta realizirat će se nekoliko aktivnosti, kao što su analiza poljoprivrednog tržišta, izrada GIS baze podataka, izrada smjernica za korištenje biomase u energetske svrhe i razrada akcijskoga plana, obuka javnih službenika i poljoprivrednika te izrada kataloga za investitore u ovaj sektor”, kazala je Simikićeva.
Nepostojanje vlasti diovešće do rasta kamata
Ako institucije na nivou BiH i u Federaciji BiH ne počnu da funkcionišu, kamate na kredite počeće da rastu, rekao je predsjednik Udruženja banaka BiH Berislav Kutle, dodajući da je ovakva situacija dovela do obustavljanja svih investicija i provođenja projekata koji su već odobreni.
On je pojasnio da razlog trenutnog pada kamatnih stopa nije to što je rejting BiH poboljšan, već što banke imaju više mogućnosti za plasiranje kredita nego što su građani u mogućnosti da uzmu, prenosi “Večernji list” u izdanju za BiH.
Prema njegovim riječima, ako u međuvremenu kreditni rejting ne bude poboljšan, blagi pad kamata biće zautavljen. “S druge strane, biće smanjene kamate na depozite, što negativno utiče na standard štediša”, rekao je Kutle.
Govoreći o vlasničkoj strukturi komercijalnih banaka u BiH, Kutle je rekao da je dobro što su one u rukama stranaca, jer bi domaći vlasnici, nakon zabilježenog prošlogodišnjeg gubitka od 121 milion KM, povukli svoj novac i pobjegli iz zemlje.
Hayat