NATO će od SAD-a preuzeti komandu u Libiji

0

Anders_Fogh_Rasmussen_NATO_copyNATO je postigao dogovor da za nekoliko dana od SAD-a preuzme komandu nad provođenjem zone zabrane leta nad Libijom, izjavio je u četvrtak generalni sekretar zapadne vojne alijanse Anders Fogh Rasmussen.

“NATO je sada odlučio provesti zonu neletenja nad Libijom. Poduzimamo akciju kao dio šireg međunarodnog napora zaštite civila od napada (libijskog lidera Moamera) Gadafija”, rekao je Rasmussen za CNN.

“Blisko ćemo sarađivati s našim partnerima u regiji i pozdravljamo njihov doprinos”, dodao je on.

Rasmussen je rekao da će NATO snage, koje će zatvoriti zračni prostor nad Libijom, imati i pravo samoodbrane.

Po Rasmussenovim riječima, dok NATO preuzima provođenje zone neletanja, razmatra se da li da preuzme i “širu odgovornost, ali ta odluka još nije donesena”.

NATO PREUZIMA KOMANDU I NAD ZAŠTITOM CIVILA

Sjedinjene Američke Države smatraju da se dogovor NATO-a da od njih preuzme komandu nad vojnim operacijama protiv režima Moamera Gadafija odnosi na primjenu svih dijelova dvije posljednje rezolucije Ujedinjenih nacija o Libiji, izjavio je sinoć visoki zvaničnik američke administracije.

On je, u nastojanju da razjasni neke nejasnoće oko odluka zapadne vojne alijanse, precizirao da postignuti dogovor podrazumijeva da NATO odmah preuzme kontrolu i komandu nad primjenom odluke o uvođenju zone zabrane leta nad Libijom i embargu na oružje, iz rezolucija 1970 i 1973.

Pored toga, postignuta je politička odluka da se NATO uključi i u sve druge aspekte primjene Rezolucije 1973, koja se odnosi i na zaštitu civila, istakao je isti neimenovani zvaničnik.

Po njegovim riječima, mora se načiniti još nekoliko koraka da bi se i na tom planu sa SAD-om na NATO prenijela komanda i kontrola.

Sada se razvijaju završni operativni planovi koji će biti okončani tokom vikenda,istakao je isti zvaničnik.

Američka administracija smatra da je to veliki pomak i velika politička odluka pošto od početka vojne operacije nije bilo saglasnosti da NATO preuzme kontrolu i nad dijelom rezolucije UN-a koji se odnosi na zaštitu civila.

Ono što je proteklih dana dijelilo alijansu, sada je prevaziđeno. Svih 29 članica saglasilo se da je i to nešto što NATO treba da radi, rekao je isti zvaničnik.

Generalni sekretar NATO-a Anders Fogh Rasmussen izjavio je ranije da je NATO odlučio da od SAD-a preuzme kontrolu nad provođenjem zone neletenja nad Libijom, kao i da se razmatra mogućnost da preuzme i širu odgovornost, ali da odluka o tome nije donesena.

U okviru te šire odgovornosti, koja je nazvana “neletenje plus (no-fly plus), spada i zaštita civila.

SARKOZY ZA POLITIČKU KOORDINACIJU U INTERVENCIJI U LIBIJI

Francuski predsjednik Nicolas Sarkozy izjavio je u četvrtak da će tehnička i operativna koordinacija intervencije u Libiji biti na nivou NATO-a, ali da će politička koordinacija biti na nivou koalicije zemalja koju predvode SAD, Britanija i Francuska.

“Koordinacija mora ostati politička, čak iako počiva na mašineriji NATO-a”, rekao je Sarkozy na završetku prvog dana dvodnevnog samita EU, prenosi AFP.

To će omogućiti i zemljama koje nisu članice NATO-a, poput arapskih partnera, da učestvuju u donošenju odluka, kazao je Sarkozy.

On je kao primjer za to naveo Katar i Ujedinjene Arapske Emirate, koji su obećali avione kao podršku operacijama u Libiji.

Sarkozy je dodao da je šestodnevna operacija u Libiji spriječila gubitak “hiljade i hiljade” života.

UJEDINJENI ARAPSKI EMIRATI POSLALI 12 AVIONA NA LIBIJU

Ujedinjeni Arapski Emirati poslali su 12 aviona koji će se pridružiti međunarodnoj koaliciji za provođenje zone zabranjenih letova nad Libijom, izjavio je sinoć francuski predsjednik Nicolas Sarkozy.

“Razgovarao sam u 22.30 s princem Ujedinjenih Arapskih Emirata (šeik Amar bin Humaid el-Nuam), koji mi je rekao da su Emirati odlučili povjeriti 12 aviona koaliciji”, rekao je Sarkozy poslije završetka prvog dana samita Evropske unije u Bruxellesu, prenijela je agencija Reuters.

Britanska agencija navodi da su Ujedinjeni Arapski Emirati druga arapska država koja je poslala svoje avione na Libiju, poslije Katara, koji je već uputio dva vojna aviona i dva vojno-transportna aviona da se pridruže koaliciji koja provodi vojne operacije u Libiji.

Fena

Leave a Reply