I u BiH koriste opasne francuske vakcine
Malo je vjerovatno da se smrt djece može povezati s vakcinacijom, kaže Ravlija.
Vijest da je u Japanu nakon sumnjive smrti šestero djece suspendirana upotreba tri vrste vakcina izazvala je zabrinutost roditelja u BiH. Riječ je o vakcinama AktHIB i DTP francuskog proizvođača “Sanofi-Aventis” te “prevenar”, koje proizvodi američka kompanija “Fajzer”.
Japanska djeca umrla su nakon vakcinacije, a u toj državi traje istraga kako bi se utvrdilo je li cijepljenje povezano s fatalnim ishodom. Također, i u Francuskoj i Holandiji prije dvije godine bilo je sumnjivih smrtnih slučajeva, ali je zaključeno da nisu povezani s vakcinama.
Jesu li ove vakcine korištene i u našoj državi, pitali smo federalnog epidemiologa dr. Jelenu Ravliju.
– Na području FBiH koristi se niz “Aventisovih” cjepiva, među kojima i HIB. Što se tiče “Fajzera”, i ta vakcina je registrirana u FBiH. Uvjerena sam da je u Japanu suspenzija uvedena iz predostrožnosti. Radi se o različitim cjepivima, serijama i proizvođačima te je malo vjerovatno da se smrt djece može povezati s vakcinama. Sve su to svjetske proizvođačke kuće čije su vakcine prisutne i kod nas, ali ne i konkretno one koje se spominju u Japanu – kaže Ravlija.
Dodala je da svaka država provodi mjere za koje misli da su odgovarajuće. Situacija u Japanu ne bi trebala utjecati na druge zemlje, dodala je ona.
Isti proizvođač
Jagoda Savić, koja godinama pokušava dokazati da su kod pojedine djece vakcine izazvale komplikacije, smatra da su kod smrtnih slučajeva bitni vrijeme smrti te okolnosti davanja vakcina.
– Niko ne garantuje da su tužioci u Holandiji i Francuskoj izvršili sve radnje. Moglo se desiti isto kao kod nas, a to je da nije bilo dovoljno elemenata za zaključak je li smrt nastupila zbog vakcine ili ne – kaže Savić.
Avaz