Američka pomoć za članstvo BiH u NATO i EU

0

news_2010_august_Patrick_Moon_amb_SAD_1_321137714SARAJEVO – Jedan od najvažnijih ciljeva SAD jeste da pomognu BiH da postane članica NATO-a i EU, rekao je američki ambasador u BiH Patrik Mun prilikom današnje posjete Regionalnom tranzicionom centru za demobilisane vojnike u Rajlovcu kod Sarajeva.

Mun, koji je razgovarao sa predstavnicima Ministarstva odbrane i Oružanih snaga BiH o provođenju NATO programa “Perspektiva” za reintegraciju bivših pripadnika Oružanih snaga BiH u civilno društvo, rekao je novinarima da je BiH postigla značajan napredak na tom putu, pogotovo reformama provedenim u Ministarstvu odbrane BiH.

“Neke od tih reformi rezultirale su otpuštanjem aktivnih vojnika iz Oružanih snaga BiH koji su se suočili sa nizom problema. Njima je neophodno pružiti pomoć u ovoj tranziciji”, istakao je Mun i dodao da su SAD zadovoljne što mogu da pomognu ovaj program kroz USAID, zajedno sa drugim članicama NATO-a, poput Norveške, Holandije, Slovenije i Velike Britanije.

Prema njegovom mišljenju, ovo je korak ka modernizaciji Ministarstva odbrane BiH koja će mu na neki način dati podršku i omogućiti da se osposobi da pruži podršku demobilisanim borcima.

Pomoćnik ministra odbrane BiH za upravljanje personalom Sead Muratović rekao je da je današnja posjeta Muna, kao i ona prošlog mjeseca Regionalnom tranzicionom centru u Mostaru, znak podrške američke administracije provođenju NATO programa pod nazivom “Perspektiva”.

On je istakao da se ovim projektima pokušava jačati koncept reintegracije vojnika u civilnu zajednicu.

“Zaključno sa 28. februarom prestala je služba za 1 911 pripadnika Oružanih snaga BiH. Od tog broja, više od 1 200 apliciralo je za ovaj projekat, a za oko 350 već je pružena pomoć”, naglasio je Muratović.

Vlada SAD donirala je oko 2,1 milion dolara za program NATO “Perspektiva” za zbrinjavanje demobilisanih pripadnika Ministarstva odbrane i Oružanih snaga BiH čiji je cilj da bude olakšano uključivanje u civilni život 600 od 3 320 vojnika koji će biti otpušteni od 2010. do 2012. godine kao rezultat Zakona o vojnoj službi koji ograničava dob aktivnog vojnog služenja na 35 godina starosti.

Ukupna vrijednost ovog dvogodišnjeg programa je 6.481.322 dolara, od čega su vlade članica NATO-a donirale 4.348.000 dolara, uključujući i doprinos vlasti BiH od oko 2,1 milion dolara.

Program provode Ministarstvo odbrane BiH i Međunarodna organizacija za migracije. USAID će omogućiti pomoć u edukaciji, stručnom savjetovanju i obučavanju, kao i obezbjeđivanju pribora ili opreme za samozapošljavanje.

Vlada SAD je do danas obezbijedila više od milijardu i po dolara za podršku ekonomskom, demokratskom i socijalnom napretku BiH.

Vijesti.ba

Leave a Reply