Srbi nikada neće prihvatiti 1. mart kao Dan nezavisnosti BiH
Srpski narod nikada neće prihvatiti 1. mart kao Dan nezavisnosti BiH, jer je to datum koji je donio nesreću, ratna dešavanja, hiljade žrtava i podjele u BiH, izjavio je danas Srni poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Slavko Jovičić Slavuj.
”Već godinama razne zvanične bošnjačke institucije i njihovi predstavnici, koji sami sebe smatraju ‘vlasnicima’ BiH, u saradnji sa, takođe, bošnjačkim nevladnim sektorom, pokušavaju da 1. mart uvrste u državne praznike, iako je taj datum simbol nesreće za Srbe”, rekao je Jovičić.
On je podsjetio da je 1. marta 1992. godine organizovan nelegalan, separatistički i secesionistički referendum, čime je BiH izdvojena iz ustavnog i teritorijalnog poretka SFRJ.
”Dok postoji posljednji Srbin u organima parlamenta BiH, ovaj ‘praznik’ ne može i neće biti državni”, kategoričan je Jovičić.
Prema njegovim riječima, Bošnjaci se svake godine ”upiru” da 1. marta naprave prazničnu atmosferu u parlamentu BiH, jer je to za njih, odlukom resornog federalnog ministarstva, neradni dan, dok se iz godine u godinu potvrđuje da sve manje Hrvata prisustvuje svečanostima povodom 1. marta.
”Što se tiče nas Srba iz Republike Srpske /RS/, mi ćemo se 1. marta odazvati samo obilježvanju dana Civilne zaštite RS. Niko od srpskih predstavnika u institucijama BiH neće prisustvovati proslavi takozvanog dana nezavisnosti BiH, kojeg u Predsjedništvu Bih organizuju hrvatski i bošnjčki članovi Željko Komšić i Bakir Izetbegović”, poručio je Jovičić.
On smatra da insistiranje Bošnjaka i dijela Hrvata u BiH na “danu nezavisnosti kao državnom prazniku BiH samo priziva zle duhove prošlosti i stvara još veći jaz među narodima u BiH, jer je ovaj datum neprihvatljiv za srpski narod i jedan je od najsumornijih dana u istoriji BiH”.
”Dakle, 1. mart 1992. godine bio je datum kada je bez srpskog naroda i bez njegovog učešća na nelegalnom i protivustavnom referendumu odlučeno o proglašenju nezavisnosti i otcjepljenja BiH od tadašnje SFRJ. Posljedice toga imali smo priliku da osjetimo i vidimo kroz krvavi ratni sukob koji se dešavao u BiH”, konstatovao je Jovičić.
On je upozorio da srpski narod nikada ne može da zaboravi da se upravo na taj dan, prije 19 godina, ispred Stare pravoslavne crkve na Baščaršiji, u centru Sarajeva, dogodio prvi etnički motivisani zločin, kada su Muslimani ubili srpskog svata Nikolu Gardovića, što je nagovijestilo početak građanskog rata u BiH.
Ubistvo Nikole Gardovića izvršio je okorjeli sarajevski kriminalac Ramiz Delalić Ćelo, a protiv njega je tek početkom 2006. godine Kantonalno tužilaštvo otvorilo sudski proces, koji nikada nije okončan, jer je Delalić ubijen 2008. godine u Sarajevu.
”Prvog martovskog dana 1992. godine, svatovi, okićeni srpskim znamenjima, pokušali su da dođu do Stare pravoslavne crkve na Baščaršiji, gdje je trebalo da bude obavljeno vjersko pravoslavno vjenčanje. Srpska zastava zasmetala je Muslimanima. Pokušaj da je otmu nije im uspio i onda su se odlučili na ubistvo, što nas je uvelo u četverogodišnju krvavu ratnu kataklizmu”, podsjetio je Jovičić.
On je zaključio da zbog svih ovih razloga ”1. mart, što se tiče Srba iz RS, nikad neće biti nikakav praznik u
Srna