Samo bh. vlada može povesti zemlju naprijed

0

Carl_Bildt“Samo bh. vlada može povesti zemlju naprijed”, izjavio je u intervjuu za Glas Amerike (VOA) ministar vanjskih poslova Švedske i bivši visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH, Carl Bildt. “Ono što mi očekujemo je da u BiH učine nešto – prije svega, uspostave vladu jer prije nego što se uspostavi vlada, ništa se ozbiljnije ne može očekivati.

Tada, u jednom trenutku, sa evropske strane je i pitanje novog šefa delegacije, ali čak ni to ne može imati značajnijeg efekta ako tamo nema vlade. Državi treba vlada”, rekao je Bildt.

On se složio kako u Evropi nisu svi uvjereni da eventualne sankcije prema bh. političarima pomažu svuda i u svakoj prilici, posebno kada je riječ o formiranju vlade i vođenju zemlje.

“Ne mislim da su sankcije produktivne, ne kada je riječ o ovim pitanjima. Sankcije kakve već imaju je da je zemlja zaostala iza ostalih država – vidjeli smo to i po pitanju bezviznog režima, gdje je BiH bila iza svih ostalih, zahvaljujući nesposobnosti bh. političara da bilo šta odluče. Međutim, kada govorimo o kršenju Daytonskog mirovnog sporazuma, tada je to drugo pitanje, ali tu se vodi odvojena diskusija“, rekao je Bildt.

Upitan šta reći svima u BiH koji od Brisela očekuju neke korake, Bildt je odgovorio kako “ne traba da ih očekuju”. “Treba da očekuju zaključke svojih političkih lidera, u Sarajevu ili bilo gdje u BiH, kako bi se približili u stavovima i oformili vladu za dobrobit BiH. Samo. bh vlada može povesti zemlju naprijed. Ponavljam ovo već desetak godina, ali, izgleda da ne pomaže”, istakao je Carl Bildt.

Dodao je kako je “riječ o zemlji koja pripada Bosancima i Hercegovcima”. “Dakle, na njima je da odluče – ako žele da mijenjaju ustav, to je na njima da učine. Na njima je da formiraju vladu, da odlučuju o ekonomskoj politici, jer su sada u teškoj ekonomskoj i socijalnoj situaciji. Takvo nešto nikada neće biti riješeno u Briselu – ta se pitanja moraju riješiti u Sarajevu i riječ je o istoj politici kakvu imamo prema bilo kojoj evropskoj zemlji. Uz ovo, imamo i mirovni sporazum, što je važno. Međutim, mirovni sporazum se bavi tek sa nekim od osnovnih, ključnih pitanja. Ukupan proces evropskih integracije je daleko veći od mirovnog sporazuma, riječ je o krupnom, zahtjevnom procesu”, rekao je šef švedske diplomatije.

Vijesti.ba

Leave a Reply