Iako se proizvodi i previše: BiH uvozi pet puta više vode nego što izvozi
U Bosnu i Hercegovinu lani je uvezeno flaširane vode u vrijednosti od skoro 120 miliona KM iako je možemo proizvesti dovoljno da namirimo ne samo naše potrebe nego i svih zemalja okruženja!
Istovremeno smo izvezli vode za 17,6 miliona maraka, što je pet puta manje od uvoza.
Porazni podaci
Još su porazniji podaci za 2009. godinu, kada je vrijednost uvezene vode premašila 127 miliona KM, dok smo je izvezli za samo 18 miliona KM.
Projekt-menadžer Sektora za makroekonomiju VTKBiH Igor Gavran navodi da je
odnos izvoza i uvoza vode katastrofalan. Ističe da se, bez drastičnog smanjenja ovog enormnog i apsolutno nepotrebnog uvoza, ne možemo nadati promjenama stanja još dugo godina.
– Slično kao i sa mnogim drugim proizvodima, BiH ostaje negativni izuzetak kao zemlja s izvanrednim prirodnim preduslovima, dugom tradicijom i značajnim domaćim proizvodnim kapacitetima, koja sve te prednosti ne koristi. Umjesto toga izdvaja enormne iznose novca za tuđe proizvode čiji kvalitet sasvim sigurno ne nadmašuje domaći – kazao je Gavran za “Avaz”.
U fabrici vode “Kruna” u Mrkonjić-Gradu ističu da bi svojom proizvodnjom mogli podmiriti i deset puta veće potrebe te da bi sa još jednom kompanijom iz manjeg bh. entiteta mogli zadovoljiti potrebe cijele BiH.
Strani lobiji
– Problem su strani lobiji i nedostatak finansijskih sredstava za jak marketing te ulaganje u domaće proizvodne pogone, skladišta i slično. Kvalitet domaće vode sigurno je bolji od bilo koje uvezene.
Oni se čak hvale na kojoj dubini buše otvore i vade tu vodu, a mi s koje je planinske visine uzimamo. Naše vode su čiste i prirodne izvorske – objasnio je direktor proizvodnje u “Kruni” Milorad Radić.
Na službenim sastancima služe “janu” i “radensku”
Kakav je odnos države i njenih institucija prema domaćoj vodi, najbolje ilustriraju primjeri s nedavno održane javne rasprave o Prijedlogu strategije razvoja nauke u Federaciji BiH.
Ispred predsjedavajućih bila je uočljiva hrvatska voda “jana”, a u pauzi nedavne javne rasprave o Zakonu o unutrašnjoj trgovini u FBiH, koju su organizirali Privredna komora i Udruženje poslodavaca Federacije BiH, poslužena je slovenska “radenska”.
Avaz