“Naši planeri izrađuju različite planove, a dio toga je prerazmještanje snaga kako bi se osigurala fleksibilnost kada se donose odluke”, rekao je novinarima glasnogovornik Pentagona, pukovnik Dave Lapan. “Još smo u fazi planiranja i priprema ako nas se pozove da izvedemo bilo koji tip misija, humanitarne ili druge”, dodao je. Lapan je odbio otkriti pojedinosti o tipovima brodova ili snaga koje se premještaju, ili o načinu na koji ih zapovjednici američkih snaga namjeravaju koristiti. “Nikakva odluka još nije donesena”, rekao je.

Bijela kuća je najavila da će predsjednik Barack Obama kasnije u ponedjeljak razgovarati o krvoproliću u Libiji s glavnim tajnikom UN-a Ban Ki-moonom. Dvojica čelnika će razgovarati o “humanitarnim, diplomatskim, pravnim i drugim akcijama potrebnim da bi se zaustavilo nasilje protiv civila i osiguralo da se agencije i članice UN-a mobiliziraju kako bi pružile humanitarnu pomoć libijskom narodu”, saopćila je Bijela kuća.

SAD i evropski saveznici iz NATO-a razmatraju uvođenje zone zabrane leta iznad Libije, što bi Gadafiju onemogućilo da u borbi s pobunjenicima koristi ratno vazduhoplovstvo. Pentagon sada ima dva nosača aviona u regionalnom mornaričkom zapovjedništvu, jedan u Crvenom moru a drugi u Perzijskom zaljevu, no niti jedan u Sredozemnom moru, rekao je Lapan. Za bilo kakvu vojnu intervenciju, američki zapovjednici mogli bi se osloniti na USS Enterprise koji je u Crvenom moru, kao i na amfibijski brod USS Kearsarge, koji nosi 42 helikoptera tipa CH-46 Sea Knight, avione s vertikalnim uzlijetanjem Harrier i oko 2000 marinaca.

Hina

By teha5

Leave a Reply