WikiLeaks najavio rat švicarskim bankama!

0

wikileaksAssange je ustao u obranu uhapšenog Rudolfa ElmeraElmer je WikiLeaksu dao podatke o tajnim offshore računima.
Assange je najavio skoru objavu podataka
JULIAN ASSANGE, osnivač WikiLeaksa i najtraženiji svjetski zviždač, u intervjuu za švicarski dnevni ist Der Sonntag okomio se na švicarske vlasti zbog hapšenja bankara Rudolfa Elmera. “Umjesto da njega proganjaju zbog kršenja bankarske tajne, trebali bi istraživati izbjegavanje plaćanja poreza koje Elmer tvrdi da je otkrio”, kaže Assange.

Podsjećamo, Elmer je na nedavnoj konferenciji za novinare javno predao Assangeu podatke do kojih je došao, a koje će WikiLeaks objaviti nakon što ih provjeri. Diskovi koje je Assange dobio od Elmera navodno sadrže podatke o skrivenim računima javnih osoba, prije svega poznatih političara. Elmer je pritvoren u petak i priveden na ispitivanje. Sudac će sutra odlučiti hoće li mu produžiti pritvor ili ga pustiti da se brani sa slobode.

Zašto Švicarci ne progone one koji izbjegavaju porez?

“Postupci Švicarske samo iznova privlače pozornost svjetske javnosti na kontroverzno poslovanje švicarskih banaka. Elmer je u zatvoru samo zato što je otkrio kriminalni sustav offshore računa preko kojih se izbjegava plaćanje poreza, a u koje glavnu ulogu igraju upravo banke u Švicarskoj”, komentirao je Assange.

“Državne vlasti bi trebale istraživati te bankovne strukture i progoniti one koji skrivaju novac na offshore računima i tako izbjegavaju plaćanje poreza. Ali umjesto toga, okomili su se na Elmera. Njegovo hapšenje samo znači da moramo što prije provjeriti podatke koje nam je dao i objaviti ih”, rekao je Assange.

Banke su najvažnija karika švicarske ekonomije

Podsjećamo, Elmer je već ranije osuđen za kršenje bankovne tajne i to tako što je je poreznoj upravi prosljeđivao podatke o svojim klijentima. Elmer je uložio žalbu na takvu presudu. Švicarski mediji nagađaju da se među podacima koje je Elmer predao Assangeu nalaze i informacije o operacijama njegove bivše firme Julius Baer na Kajmanskom otočju.

Bankovni sustav uvjerljivo je najvažniji dio švicarske ekonomije, koja godišnje zaradi oko dva trilijuna dolara. Stoga nitko u međunarodnom tisku nije iznenađen što se Švicarcima ne žuri istražiti rupe u zakonu koje omogućuju svjetskim moćnicima skrivanje novca na offshore računima. No, ovakva praksa u zadnje vrijeme nailazi na sve više osuda u Evropskoj uniji, u čemu prednjači susjedna Njemačka.

Index.hr

Leave a Reply