Stočna hrana u BiH je sigurna?
Dok skandal sa dioksinom potresa Njemačku, u Bosni i Hercegovini proizvođači stočne hrane, kontrolni organi i farmeri tvrde da nema razloga za strah.
Aziz Smajlović vlasnik je velike farme za proizvodnju jednodnevnih pilića i rasplodnih jaja. U lancu proizvodnje ima dva snadbjevača hranom za perad. Oni vrše redovnu kontrolu na Veterinarskom fakultetu u Sarajevu a bakteriološku u Veterinarskom zavodu Tuzlanskog kantona.
„Hrana koju upotrebljavamo je po svim analizama potpuno ispravna, zbog njene upotrebe nikada nismo imali nikakvih štetnih posljedica i naša proizvodnja teče po planu,“ kaže Smajlović.
Jedno od najvećih preduzeća za proivodnju stočne hrane u BiH je „Brovis“. I u ovom preduzeću tvrde da je hrana koju proizvode ispravna. „Pokriveni smo kontrolom 24 sata, redovno se uzimaju nalazi sa veterinarskog fakulteta i zavoda za higijenu i garantujem da je stočna hrana u BiH sigurna,“ tvrdi Refik Kurgaš, direktor preduzeća.
Na pitanje kako je moguće da se desi skandal u tako organiziranoj zemlji kao što je Njemačka, a da je u BiH sve pod kontrolom, Kurgaš odgovara „da se plivač uvijek prije udavi nego neplivač i da su se u kontroli kvaliteta poslovično pedantni Nijemci opustili“.
Svi tvrde da se standardi poštuju
Proizvođači u BiH kukuruz uvoze uglavnom iz Srbije i Mađarske, a soja stiže brodovima preko luke Kopar. Uljara u kojoj se uglavnom snadbijevaju je brčanski „Bimal“. I ovdje tvrde kako je sve ispravno.
„Proizvodnja ulja koje se koristi za proizvodnju hrane je kontrolirana, Bimal posjeduje sve standarde za kontrolu kvaliteta i garantuje kvalitet sirovine koja se koristi za proizvodnju stočne hrane,“ tvrdi i Ševal Suljakonivć, pomoćnik generalnog direktora.
„Dozvolu proizvođačima stočne hrane izdaju nadležna entitetska ministarstva poljoprivrede, a Ured za veterinarstvo vodi registar preduzeća koja uvoze hranu u našu zemlju. Kontrolu provode inspekcijski organi oba entiteta. Agencija za sigurnost hrane ja nacionalni autoritet i kontakt točka sistema za uzbunjivanje za stočnu hranu,“ kaže portparol Dalibor Vidačak. „U slučaju da zemlja članica raspolaže informacijom da je potencijalno opasna hrana uvezena u BiH odmah obavještava nas kao kontolnu točku a mi tu informaciju prosljeđujemo inspekcijskim organima“.
Ako je suditi po izjavama svih sudionika u lancu proizvodnje stočne hrane u BiH – razloga za strah nema.
DW