Cilj je bio analiziranje veze između ukupnog vremena provedenog u sjedenju, prekidanja sjedenja kraćim pauzama i povećanju, odnosno smanjenju rizika dobijanja srčanih bolesti i metaboličkih bolesti kao što je diabetes.
Zaključilo se da su duži vremenski periodi sjedenja bez pauza povezani sa zdravstvenim negativnostima – povećanjem tjelesnog struka, manje količine HDL holesterola (dobrog), veće količine C-reaktivnog proteina i triglicerida (krvnih masti).
Prekidanje sjedenja pauzama znatno smanjuje spomenute negativne zdravstvene posljedice, pa također i širinu tjelesnog struka. „Naše istraživanje je pokazalo da čak i male promjene, koje bi na primjer mogle biti i ustajanje u trajanju od jedne minute, mogu smanjiti rizik dobijanja zdravstenih problema“, riječi su dr. Genevieve Healy, naučnice pri School of Population Health, Queensland.
Njen prijedlog je da se u radnu praksu uključi više pokretanja, a bez da to u biti ima negativnog efekta na radnu efikasnost. „Ustani, pokreći se više i češće“, je slogan koji bi se koristio u vidu širenja poruke.
IslamBosna.ba