Parlamentarna skupština Savjeta Evrope: Tri rezolucije o Balkanu
Tri rezolucije govore o zaštiti svjedoka, pomirenju i političkom dijalogu i o obavezi da sarađuju u procesuiranju ratnih zločina.
Parlamentarna skupština Savjeta Evrope usvojila je danas sve tri rezolucije koje se odnose na bivšu Jugoslaviju – o zaštiti svjedoka, pomirenju i političkom dijalogu i o obavezi da sarađuju u procesuiranju ratnih zločina.
Usvojena je rezolucija kojom Parlamentarna skupština Savjeta Evrope poziva sve zemlje bivše Jugoslavije da obezbijede da pitanje nestalih ostane prioritet, da otvore svoje arhive i obezbijede finansiranje građanskih inicijativa koje nastoje da popišu žrtve sukoba kako bi se riješilo pitanje nasljeđa prošlosti.
Rezolucija Pjetra Marčenara “Pomirenje i politički dijalog zemalja bivše Jugoslavije” usvojena je jednoglasno, uz prateće preporuke. U dokumentu se navodi da sve vlade u regionu treba da ulože dodatan napor ka pomirenju i evroatlantskim integracijama i pozdravlja posvećnost tih zemalja saradnji koja ukazuje na spremnost za prevazilaženje nasljeđa prošlosti.
Marčenarovom rezolucijom države regiona se pozivaju da obezbijede punu saradnju s Haškim tribunalom u procesuiranju ratnih zločina, s hapšenjem preostalih bjegunaca i obezbjeđivanjem pune zaštite svjedoka kao prioritetima.
Parlamentarna skupština Savjeta Evrope usvojila je rezoluciju kojom poziva međunarodnu zajednicu i zemlje bivše Jugoslavije da preduzmu sve mjere kako bi pred lice pravde bili izvedeni svi odgovorni za počinjene ratne zločine. Rezolucija “Obaveza članica Savjeta Evrope da sarađuju u procesuiranju ratnih zločina” izvestioca Miljenka Dorića usvojena je uz prateće preporuke.
Države se pozivaju da ne daju državljanstvo optuženima za ratne zločine u drugim državama, da brzo i u dobrom duhu razmatraju zahtjeve za izručenje, kao i da u svoja sudstva uvedu načelo “aut dedere aut iudicare” (isporuči ili procesuiraj).
Parlamentarna skupština Saveta Evrope usvojila je i rezoluciju kojom se od međunarodne zajednice i vlasti Srbije, Hrvatske, BiH, Crne Gore i Kosova traži da u procesima za ratne zločine u potpunosti zaštite svjedoke, jer je to neophodna mjera za dostizanje pravde i pomirenja.
Od vlasti BiH se traži da sprovedu prijedloge iz Nacionalne strategije za slučajeve ratnih zločina, usvoje zakone koji bi omogućili Državnoj agenciji za istragu i zaštitu da obezbjedi zaštitu svjedoka u svim sudovima, kao i da se toj službi omoguće potrebna sredstva.
Avaz