“Naš zadatak bio je da Milošević odustane od politike etničkog čišćenja, da srpske trupe napuste teritoriju Kosova, da se stvore uslovi za povratak izbjeglica. Bili smo u pravu što smo se upustili u to”, objašnjava on.
Drugi dio Kembelovih “Dnevnika” izašao je u četvrtak iz štampe u Velikoj Britaniji.
Svojevremono drugi najmoćniji čovjek u Velikoj Britaniji, Alister Kembel je tokom pune decenije bio desna ruka i pres-sekretar premijera Tonija Blera. Poznat je javnosti i kao ”kralj spinovanja” ili ”arhitekta rata”, što je zaslušio između ostalog time što je ubijedio britansku i svjetsku javnost u opravdanost bombardovanja SR Jugoslavije i invazije na Irak.
Bez ustručavanja je govorio da je on bio strateg propagandnog rata protiv Srba, i da NATO ne bi ispunio svoj ”zadatak” bez njega.
Na dan objavljivanja drugog dijela njegovih dnevnika, ”Moć i narod”, koje je vodio u tajnosti tokom prvog mandata nekadašnjeg premijera, Kembel kaže da distanca od deset godina, kao ni nova saznanja o bombardovanju osiromašenim uranijumom, ili istraga Savjeta Evrope, nisu promijenili njegov sud o NATO bombardovanju SR Jugoslavije.
Kempbel kaže da ga ni saznanje o trgovanju ljudskim organima na Kosovu nije pokolebalo u uvjerenju o ispravnost bombardovanja SR Jugoslavije.
“Da se razumijemo, zlodjela o kojima se govori zvuče zaista grozno. Pa ipak, ništa me i dalje ne može ubijediti da NATO nije trebalo da dejstvuje”, kaže Kempbel.
Kempbel dodaje da prema njegovom saznanju Toni Bler nije znao o ovim zločinima, kao i da ne poriče da je tokom bombarovanja bilo tragičnih incidenata, koji su bili naročito katastrofalne po imidž Britanije.
I.m.b.