Martyjev izvještaj u centru pažnje zasjedanja PS Vijeća Evope

0

vijece-evrope-U Strasbourgu je u ponedjeljak počelo redovno zimsko zasjedanje Parlamentarne skupštine Vijeća Evrope (PACE), u čijem će centru pažnje biti rezolucija zasnovana na izvještaju Dicka Martyja o trgovini ljudskim organima na Kosovu i Albaniji.

Predsjednik PACE-a Mevlut Cavusoglu izjavio je, otvarajući plenarnu sjednicu Skupštine, da ova institucija dobija sve veću težinu, što najbolje dokazuje dolazak trojice predsjednika – Srbije, Turske i Rumunije i jednog premijera – predsjednika vlade Albanije, javio je Tanjug.

”Naša Skupština postaje sve relevantnija i za to nema boljeg dokaza od agende ove sjednice. Bićemo domaćini trojici predsjednika – predsjednicima Turske, Srbije i Rumunije, kao i premijeru Albanije”, rekao je Mevlut Cavusoglu otvarajući sjednicu PACE.

”Oni ne dolaze, međutim, samo iz poštovanja prema ovom tijelu, nego, jer se mi bavimo čitavim nizom ozbiljnih pitanja, prije svega, izvještajima o pomirenju na Balkanu, trgovinom organima na Kosovu i zaštiti novinarskih izvora informacija”, dodao je on.

Poslanicima Parlamentarne skupštine Vijeća Evrope prvi će se u utorak obratiti predsjednik Turske Abdullah Gul, zatim u srijedu predsjednik Srbije Boris Tadić, a predsjednik Rumunije Traian Bashesku i premijer Albanije Sali Berisha govoriće u četvrtak.

Poslanici PACE-a u utorak će raspravljati o izvještaju Dicka Martyja o ilegalnoj trgovini ljudskim organima na Kosovu koja će trajati od ujutro do 16 sati, za kada je zakazano glasanje, odnosno usvajanje rezolucije na osnovu tog izvještaja.

Izvještaj o zaštiti svjedoka na suđenjima za ratne zločine koji je načinio Jean-Charles Gardetauld i izvještaj o pomirenju na Balkanu Pietra Marchenara biće tema rasprave u srijedu.

Cavusoglu, koji se zahvalio poslanicima na tome što su ga ponovo izabrali za predsjednika Skupštine, rekao je da će se u predstojećem periodu posvetiti grupi pitanja koja smatra prioritetom Skupštine, kao što su borba protiv netolerancije i diskriminacije.

On je naveo i zaštitu ljudskih prava i međuvjerskog dijaloga, reformu Vijeća Evrope, dijalog s EU i Evropskim parlamentom i približavanje država koje nisu članice Vijeća standardima ove organizacije po pitanju demokratije i ljudskih prava.

Predsjednik PACE-a priznao je da, uprkos naporima ovog tijela, do sada nisu postignuti zadovoljavajući rezultati na mnogim poljima, prije svega po pitanju zamrznutih sukoba u Evropi.

”Pregovori o rješavanju ovih sukoba uglavnom su u rukama diplomata od karijere, ali parlamentarna diplomatija igra važnu ulogu u stvaranju klime povjerenja, što je neophodno za održiva rješenja. Da li da se radi o Abhaziji, Transnjistriji, Nagorno-Karabahu, Južnoj Osetiji ili Kipru, teško je uočiti bilo kakav značajniji napredak u izgradnji povjerenja u proteklih godinu dana. Mi moramo i nastavićemo sa svojim naporima, jer jednostavno alternative nema”, rekao je on.

Cavusoglu je ukazao i na probleme u Albaniji, gdje su tenzije dovele do pogibije nekoliko osoba prošle sedmice, kao i na potrebu prisustva u Tunisu kako bi se pomoglo tamošnjem narodu.

Pored ove dvije stvari, Cavusoglu je naglasio da će poslanici raspravljati i o nasilju nad hrišćanima na Bliskom istoku i situaciji u Bjelorusiji.

”Obje ove teme su mi veoma važne. Vjersko nasilje bila je pošast čovječanstva oduvijek i tokom stoljeća dovelo je do miliona žrtava. Vjerski ekstremisti su uvijek bili tu da ukaljaju humanističku poruku glavnih svjetskih religija. Jasno moramo reći da oni koji ubijaju u ime vjere nisu vjernici, nego fanatici i teroristi”, rekao je on.

”Po pitanju Bjelorusije, ja i dalje vjerujem da se može ostvariti napredak kroz kontakte i dijalog. Ovaj dijalog, međutim, teško da može da se odvija u trenutku dok se ljudi hapse iz očito političkih razloga”, dodao je Cavusoglu zatraživši hitno oslobađanje svih političkih zatvorenika u toj zemlji. 

Fena/MOJportal

Leave a Reply