Oni ističu da je to siguran pokazatelj da novca u državnim kasama nema, ali i da neodgovorna vlast traži najlakši način da do njega dođe, ne prežući od rasprodaje nacionalnog blaga.
Prije bilo kakve priče o privatizaciji treba sačekati da se vidi ko će preuzeti vlast i odgovornost pred građanima Federacije BiH u naredne četiri godine, ali i da se vidi u šta će novac od privatizacije biti utrošen, kategorična je Svetlana Cenić.
Samo razmišljanje o prodaji BH telekoma govori da bi se mogla dogoditi prodaja strateških firmi bez plana investicija i utroška tih novca, što se već dogodilo u RS.
Iskustvo Republike Srpske, koja je prodala sva svoja strateška preduzeća, uključujući i telekom, zbog čega joj ekonomski stručnjaci predviđaju deficit od 20 posto u budžetu za ovu godinu, najbolje pokzuju kakva bi avantura bila prodaja BH Telekoma i HT Eroneta, na koju ukazuje Plan privatizacije koji je već usvojio Upravni odbor Agencije za privatizaciju u Federaciji BiH.
Cenićeva smatra i da je ekonomski neozbiljna namjera privatizacije Telekom operatera u BiH i zbog toga što se u isto vrijeme na prodaju nidi i Telekom Srbije.
Budući da, prema ocjeni Svetlane Cenić, nema tih stand-by aranžmana koji mogu riječiti rupe u ovdašnjim budžetima, političke elite koje nisu u stanju riješiti ni problem privremenog finansiranja institucija, a kamo li dogovoriti se o podjeli vlasti na državnom nivou, ne budu li pod stalnim pritiskom javnosti, olako će posegnuti za najlakšim rješenjima: Prodaj dok se ima šta!
TV1