Ekonomija i formiranje vlasti
U godini iza nas, Bosnu i Hercegovinu pogodila je najteža recesija. Zabilježeni su
padovi u skoro svim sektorima privrede što su pratile brojne turbulencije na tržištu. Čekajući formiranje nove vlasti penzioneri, ratni i neratni invalidi, a i državna administracija sa zebnjom očekuju februar, jer je upitna isplata penzija, invalidnina i plaća. Ipak, u 2010. godinu pamtit ćemo i po poslovnim uspjesima ostvarenim unatoč teškim ekonomskim uslovima. Konačno je krenula izgradnja Koridora 5C. Posao su uglavnom dobijale strane, a naše građevinske firme su im bile podizvođači i dobijali su samo mrvice. Veliko je pitanje hoće li dobiti i mrvice jer slovenski SCT-e nejvjerovatnije neće im to isplatiti, a niti će završiti posao na Sarajevskoj obilaznici, čiji završetak već kasni nekoliko godina.
U Federaciji BiH napokon je otpočeo proces fiskalizacije, kojim država nastoji staviti pod kontrolu evidencije prometa. Ali kao i u svakom velikom poslu gdje učestvujuje država odmah je došlo do velikih problema i sigurno neće svi nabaviti fiskalne kase do polovine ove godine. Privatizacija najveće farmaceutske kompanije u BiH 2010. godini bila je jedna od top tema u našoj zemlji. Federalna vlada donijela je odluku da se prodaja paketa dionica ove kompanije obavi putem berze. Kao mogući kupac pojavila se poznata američka farmaceutska kompanija Alvogen. Zakazana aukcija je prošla neuspješno, jer se kupac nije pojavio. Kako sad stvari stoje, trakavica oko prodaje Bosnalijeka nastaviće se i u ovoj godini. Protekle godine puštena je u rad Hidroelektrana Mostarsko blato. Investicija je iznosila oko 140 miliona maraka. Međutim, ništa od elektroenergetskih projekata koje je započela Elektroprivreda BiH. To su spriječili političari i Federalni parlament koji je zabranio našoj najuspješnijoj firmi da se bavi svojim poslom.
Globalna ekonomska kriza uvjetovala je smanjenje direktnih stranih investicija za oko 20 posto. Rezultati rada većine agencija za privatizaciju u FBiH najlošiji su u zadnjih deset godina. Situacija nije bila ništa bolja ni u Republici Srpskoj koja u 2010. godini nije prodala državni udio ni u jednom preduzeću. Uz to država BiH, odnosno entiteti plaćali su velike penale na odobrene kredite od 1,7 milijardi maraka koji se nisu koristili. Federalna vlada je kriva što nije počela gradnja tunela Vijenac u izvedbi propalog SCT-a. Svi ovi problemi čekaju novu vlast, za koju se ne zna kada će početi raditi.
Iako smo ušli u 2011. godinu sa propalom zimskom sezonom na našim planinama jer nema snijega, možemo biti optimistični. Prošle godine statistički podaci govore o povećanom broju posjeta u ljetnom periodu i to su ohrabrujuće vijesti koje govore da turizam izlazi iz krize. Strane i domaće turiste najviše su privlačile ljepote planinskog, primorskog, kulturnog, poslovnog i religioznog turizma u BiH. U porastu je bila i potražnja za destinacijama avanturističkog, eko, lovnog i ribolovnog turizma.
Vijesti.ba